Ağrı’nın Patnos ilçesinde keyfi olarak el konulan kimliklerini almak için İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden yaklaşık 20 yurttaş, tek sıraya konularak İstiklal Marşı’nı okuyan askerlere eşlik etmeleri istendi. Marş okunurken aralarında konuştukları gerekçesiyle kendilerine küfür ve hakaretler yağdıran askerlere tepki gösteren 2 kardeş, kamerasız bir odaya götürülerek, darp edildi. 

'KÜFÜRLERE TEPKİ GÖSTERİNCE KAMERASIZ ODAYA GÖTÜRÜLÜP DARP EDİLDİLER'

20 Mayıs'ta yapacakları ev için Patnos Baraj Göleti çevresinde taş toplamaya giden 4 yurttaş ve aynı bölgede bulunan yurttaşların kimlikleri gerekçe gösterilmeden askerlerce alınarak, karakola götürüldü. İddiaya göre; kimliklerini almak için karakola giden yaklaşık 20 yurttaş, askerler tarafından tek sıraya konularak, yine askerler tarafından okunan İstiklal Marşı’na eşlik etmeleri istendi. Marş okunurken kendi aralarında konuştukları gerekçesiyle küfür ve hakaretler yağdıran askerlere itiraz ederek, tepki gösteren yurttaşlardan Coşkun Çetres ve Enes Çetres kardeşler, kamera bulunmayan bir odaya götürülerek darp edildi.

TEKME VE YUMRUKLARLA SALDIRDILAR

Darp sonucu vücudunda morluklar bulunan kardeşlerden Coşkun Çetres, karakol bahçesinde tek sıraya konularak, esas duruşta bekletildiklerini söyledi. Askerlerin tekme ve yumruklu saldırısına uğradıklarını dile getiren Çetres, "Tek sıraya girmemizi ve esas duruşta ses çıkarmadan beklememizi söylediler. Sonra da okudukları İstiklal Marşı'na bizim de eşlik etmemizi söylediler. Arkadaşlar da kendi aralarında o sırada konuşuyorlardı, askerler hakaret ederek üstümüze geldi. Hakaretler ettiler. Onların bu yaklaşımını kabul etmediğimiz için benle ağabeyimi zorla kamera bulunmayan bir odaya götüren yaklaşık 20 asker hunharca saldırmaya başladı. Tekmeler ve yumruklarla bize vurdular. Bundan dolayı kulağım kanadı. Bir parmağımda kesik, sırtımda morluklar oluştu. Kardeşimin de vücudunda morluklar oluştu" dedi.

İNSANLIK DIŞI UYGULAMAYA DARP RAPORLARIYLA SUÇ DUYURUSU 

İnsanlık dışı bir muameleye maruz kaldıklarını söyleyen Çetres, karakoldan ayrıldıktan sonra hastaneye giderek, darp raporu aldıklarını ve savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, "Bizi hastaneye götürerek formaliteden bir rapor hazırladılar. Avukatımızın savcılığa başvurması üzerine savcı, bizim tekrar hastaneye gitmemizi istedi. Yeniden hastaneye giderek darp raporu aldık. Bundan sonra yasal sürecin nasıl işleyeceğini takip edeceğiz. Açıkçası benim ne mahkemelerine de ne de yasalarına güvenim yok" diye konuştu. Çetres, jandarmanın bir de kendisiyle ağabeyine fiziki mesafe kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle 3 bin 150 TL para cezası kestiğini belirtti. (Mezopotamya Ajansı)