Sayıştay raporlarında ortaya çıkan usulsüzlükleri ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerini değerlendiren HDP Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, "Genel olarak baktığımızda iddia edilen 70 milyar TL tasarruf yapılan bir bütçe olduğu söyleniyor. Bütçe yüzde 2,3 büyüme oranı artı yüzde 15,6 ya da yüzde 16,1 enflasyon oranı varsayılarak kurgulanmış bir bütçe. Bu rakamlar değiştiği zaman başka şeyler çıkar. Çok daha fazla bütçe açığı verebilir" dedi.

'HÜKÜMETİN MEŞRUİYETİ KONUSUNDA SORU İŞARETİ OLDUĞU KANATİNDEYİM'

Mezopotamya Ajansı'ndan Diren Yurtsever'e yaptığı değerlendirmelerde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a tahmini büyüme rakamlarıyla ilgili kimi sorular sorduklarını söyleyen Katırcıoğlu, "OECD büyüme rakamları için yüzde 0,5 diyor. IMF ise yüzde 0,4 diyor. Bakan Albayrak ise yüzde 2.3 diyor. Enflasyon yüzde 15-16 diyorlar ama enflasyonda yüzde 21'in üzerine çıktı. Dolayısıyla ben bütçenin de kalem kalem herhangi bir şey ifade ettiğini düşünmüyorum. Çünkü Türkiye'de defacto bir güç var. Ben hükümetin meşruiyeti konusunda soru işareti olduğu kanaatindeyim. Çünkü çok ufak bir farkla iktidara geldiler" diye konuştu.

'PROJELERİ TAYYİP ERDOĞAN'A YAKIN İSİMLER YAPMIŞ'

Görüşmelerde sık sık gündeme gelen Sayıştay raporlarında ortaya çıkan usulsüzlükler için "her şeyin ucu Cumhurbaşkanına geliyor" diyen Katırcıoğlu, raporların yeteri kadar deşilmediğini belirtiyor:

"Sayıştay raporlarına yönelik eleştiri yaptığımızda, Sayıştay’dan gelen insanlar 'vay be' diyorlar ve eleştirilerimize destek veriyorlar. Sayıştay raporlarında şimdiye kadar bakanlık değerlendirmelerinde tespit edilen birçok bulgu var. Fakat yeteri kadar deşmemişler. Örneğin, Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde, 4 tane yatırımdan bahsediyorlar. Bu yatırımlar esasında pazarlık usulü ile yapılmış. Benim anladığım Tayip Erdoğan çağırmış, yaptırmış bunları. Burada projelerin adları ve tutarları var. Ben bu projelerin hangi şirketlerle yapıldığını merak ettim. İki projeyi Erdoğan'a yakın olan Kolin Şirketi almış, iki projeyi de ihalelere fesat karıştırmasından dolayı, ihalelerden men edilmiş şirketler almış. Sayıştay buralara inmemiş. Biraz deşince altından Tayyip Erdoğan ile ilişkili olan insanlar çıkıyor. Açıkçası her şeyin ucu Cumhurbaşkanına geliyor."

'BUNDAN SONRA BÖYLE BİR SAYIŞTAY RAPORLARI GÖRMEYECEĞİZ'

HDP olarak bütçe görüşmelerinde ideolojik ve siyasi eleştiriler yaptıklarını belirten Katırcıoğlu, bu Sayıştay'ın Denetim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker'in görevden alınmasına dair "Sanırım bundan sonra böyle bir Sayıştay raporu görmeyeceğiz. Artık devletin her yaptığına onay veren bir Sayıştay ile karşı karşıyayız diye düşünüyorum" dedi. (HABER MERKEZİ)