Derya OKATAN 


ARTI GERÇEK - Şubat ayından bu yana kayıp olan 6 kişiden 4'ü Emniyet'ten çıktı. Polisin iddiasına göre, 4 kişi birlikte teslim olmak için Emniyet'e giderken GBT'ye yakalandı.

Salim Zeybek, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mikail Ugan, Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen'den 6 aydır haber alınamıyordu.

Eşlerinin bulunması için aylardır mücadele eden ailelerden 4'ü, gece saatlerinde sosyal medya hesaplarından açıklama yaparak, eşlerinin gözaltında olduğunu öğrendiklerini belirtti. Ailelerin verdiği bilgiye göre, polis saat 01.00 civarında arayarak eşlerinin Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde olduğunu bildirdi. Operasyon devam ettiği için de görüşemeyecekleri söylendi. Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen'den ise hâlâ haber yok.

POLİSİN İDDİASI: GBT'YE YAKALANDILAR

Aileler, avukatlarıyla birlikte sabah saatlerinde Emniyet'e gitti. Soruşturmada gizlilik ve avukat kısıtlılık kararı olduğu için ailelerin ve avukatların görüşmesine izin verilmedi. Bunun üzerine avukatlar, soruşturmayı yürüten savcı ile görüştü.

Görüşmeye dair Artı Gerçek'e bilgi veren Avukat Cemaynur Güven, "Vekaletimiz olmadığı için savcı görüşmemize izin vermedi. 'Kimlik fotokopinizi bırakın, soralım, isterlerse görüşürsünüz' dedi. Oysa ailelerinin vekaletleri var bizde. Aileler adına tüm başvuruları yaptık. Müvekkillerimizde vekaletimiz nasıl olsun, hiç kimse gözaltına alınmadan önce vekalet çıkaramaz ki" diye konuştu.  

Güven, aylardır kayıp olan müvekkilleriyle görüşme yapabilmek ve bağımsız doktorlar tarafından muayenelerinin yapılması için yeniden başvuru yapacaklarını söyledi.

Alınan bilgiye göre, polis, ailelere Salim Zeybek, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Mikail Ugan'ın dün akşam saat 22.00 civarında hep birlikte sırt çantalarıyla birlikte Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gitmeye çalışırken rutin GBT'ye takıldıkları bilgisini verdi. Polisin iddiasına göre, Emniyet civarında yakalanan 4 kişi, teslim olacağını söylemiş. Emniyet'ten henüz resmi bir açıklama gelmedi.

KAFALARINA ÇUVAL GEÇİRİLİP KAÇIRILMIŞLARDI

6 kişi, Şubat ayında birbirine yakın tarihlerde kaçırılmıştı. Kaçırılmadan önce Mustafa Yılmaz dışındaki diğer 5 kişi hakkında 'FETÖ üyeliği' iddiasıyla arama kararı bulunuyordu. Kafalarına çuval geçirilip kaçırılan 6 kişiden 3'ü, resmi işlem yapılmasa da polisler tarafından gözaltına alınmıştı.

Gökhan Türkmen, 7 Şubat'ta Antalya'da ailesinin yanındayken evden çıkmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştı.

Özgür Kaya ve Yasin Ugan, 13 Şubat'ta Ankara'nın Altındağ ilçesi Çamlık Mahallesi'nde saklandıkları evden polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Ters kelepçelenip kafalarına çuval geçirerek araçlara bindirilen Kaya ve Ugan'dan bir daha haber alınamamıştı.

Mustafa Yılmaz, 19 Şubat 2019 tarihinde evinin önünden kafasına çuval geçirilip kaçırılmıştı. Kamera kayıtlarına göre, o saatlerde evin önünde siyah Transporterlar geçmişti.  

Hakkında yakalama kararı olduğu için uzun süredir evine gitmeyen Erkan Irmak, 16 Şubat günü gizlice İstanbul'un Ümraniye ilçesindeki evine gitmiş ve çıkışta iki kişi tarafından tartaklanarak kaçırılmıştı.

Salim Zeybek, 21 Şubat'ta eşi ve çocuklarının gözü önünde Edirne Emniyet'i tarafından gözaltına alınmıştı.

3 KİŞİ AYLARCA İŞKENCE GÖRDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTI

2016 yılındaki OHAL ilanından bu yana toplam 29 kişi kaçırıldı. 29 kişiden Ayten Öztürk, Zabit Kişi ve Mustafa Özgür Gültekin, aylarca işkence gördüklerini iddia etmişti. Ayten Öztürk, 5,5 ay bilmediği bir yerde tutulduktan sonra gece geç saatlerde bir yere bırakıldığını ve birkaç saniye içinde yanına TEM polislerinin gelerek gözaltına aldığını anlatmıştı. Gültekin, aynı şekilde Kurtuluş Parkı'na, Zabit Kişi de Ankara Adliyesi önüne bırakıldıktan sonra polisler tarafından gözaltına alınmışlardı. Ümit Horzum ve Ahmet Ertürk'ten de aylarca haber alınamamış, sonra aileleri Emniyet'te olduklarını öğrenmişti.