Kayyım sahte belge düzenleyip işten attıArtı Gerçek

Silvan Belediyesi kayyımı 26 çalışanı, KHK'lı gibi göstererek işten çıkarmış.


Silvan Belediyesine atanan kayyım belediyede çalışan 26 personeli KHK'lı gibi göstererek işten çıkarmış. CHP Grup Başkanvekili Özgül Özel, “Bu hukuksuzluğun ortaya çıkmasına karşın sorumlular yargı önüne çıkarılmadı” dedi.

Özel, Silvan Kaymakamı Adem Çelik tarafından hizmet alınan şirkete 27 Ekim 2017 tarihinde gönderilen resmi yazıda, 26 personelin 667 sayılı KHK kapsamında milli güvenliği, karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum ya da gruplara üyeliğinin bulunduğu gerekçesiyle işten çıkarıldığının tebliğ edildiğini söyledi

İşten çıkarılanların itirazı üzerine 31 Mart’tan sonra belediye tarafından inceleme yapıldığını belirten Özel, “Silvan Belediye Başkanlığı’nın talebi üzerine Diyarbakır Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yaptığı incelemeler sonucunda kadrolu, sözleşmeli ya da hizmet alımı yöntemiyle belediyede çalışan 165 personelden sadece 1’i hakkında ‘kamu hizmetlerinden men’ kararı olduğu, diğer 164 personel hakkında arşiv kayıtlarında bir bilgiye rastlanılmadığı belirtilmiştir” dedi.

Özel, söz konusu durumun kayyım belediye başkanları tarafından haksız gerekçelerle işten çıkarılmalar yapıldığı hatta sahte belge ya da sahte gerekçe üretildiği iddialarını güçlendirdiğini ifade etti. Konuyu TBMM'de soru önergesiyle taşıdığını belirten Özel, “OHAL rejiminden yararlanılarak hukuk dışına çıkılan örneklerden biri Silvan Belediyesi’nde yaşanmıştır. Hukuksuz olan tek uygulama sadece bu belediyelere millet iradesine aykırı biçimde kayyım atanması olmamıştır. Bu olaya ilişkin sorumlular yargılanmamış, yapılan hukuk dışı muamele nedeniyle işinden edilen vatandaşlarımız işine iade edilmemiştir” ifadelerinde bulundu.

(HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER