Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne tekrar kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman'ın önceki kayyımluğı döneminde belediyenin iştiraki olan Kent A.Ş.'nin başına getirdiği polis memuru Ercan Uysaler’in kadın çalışan D.S.’yi fuhuşa zorladığı iddiasına ilişkin hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün görüldü. Uysaler’in "basit cinsel saldırı" suçlamasıyla Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılandığı dava duruşması öncesi Mardin Adliyesi'nin önü ve içi polisle doldu. 

POLİS ABLUKASI ALTINDA DURUŞMA

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan duruşmaya sanık Uysaler ve mağdur D.S. katılmadı. Uysaler'i duruşmada hazır bulunan Muğla Bodrum’dan gelen avukatı savundu. Duruşmayı çok sayıda kadın avukatlar ile Şahmaran Kadın Platformu üyeleri takip etti.  

BAKANLIK MÜDAHİL OLMADI 

Açılan dava kamu davası olmasına rağmen mağdur D.S.yi savunan herhangi bir avukat olmadığı gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da davaya müdahil olmayarak, avukat göndermedi.  

SANIK AVUKATI DAVANIN KAPALI GÖRÜLMESİ İSTEDİ 

Duruşmada Uysaler'in avukatı dosyanın "genel ahlaka dayanarak" gizli görülmesini istedi. Mahkeme başkanı davayı kapalı yürütecek herhangi bir durum olmadığını belirterek, talebi reddetti. 

ALT-ÜST İLİŞKİSİ OLMADIĞINI SAVUNDU

Uysaler'in davaya katılmak istediğini ancak Çorum'a yerleştiği için katılamadığını savunan avukatı, müvekkilinin ifadesinin talimatla alınmasını istedi. İddianamenin apar topar hazırlandığını ve üst sınırdan ceza istendiğini söyleyen avukat, D.S.nin şikayetinden vazgeçtiğini söyledi. Uysaler’in avukatı, "Bizim de üzüldüğümüzü belirtmek gerekiyor ama savunma hakkı kutsaldır" dedi. 

Yine ses kayıtlarının gizli alındığını ve plânlı olduğunu savunan avukat, bunları kabul etmediklerini ifade etti. İddianamedeki diğer olayları da kabul etmediklerini dile getiren avukat, "Müşteki zaten şikayetinden vazgeçmiştir. Müşteki İŞKUR üzerinden işe alınmış aralarında bir alt-üst ilişkisi yoktur" iddiasında bulundu. 

MAĞDURUN MESAİSİNİ SORGULADI 

Avukat, ayrıca belediyeye yazı yazılarak mağdur D.S.nin hangi birimde çalıştığı ve işe devamsızlığı olup olmadığı ile fazla mesai yapıp yapmadığının sorulmasını istedi. HTS kayıtlarını mahkemeye ulaştırılmasını isteyip, olay gününe dair tanıkları dinleteceklerini söyleyen avukat, esasa dair savunmayı daha sonra yapacaklarını belirterek mahkemeden süre talebinde bulundu.

Sanık Uysaler hakkında zorla getirilme kararı çıkaran mahkeme ise, sanık müdafiye savunma için süre verilmesini kararlaştırarak bir sonraki duruşmayı 9 Ocak 2019'a erteledi.

DAVA HAKKINDA 

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Vali Mustafa Yaman, belediye iştiraki Kent A.Ş.'ye polis memuru Ercan Uysaler'i müdür olarak atamıştı. Sonrasında Uysaler'in kadın çalışan D.S.'yi fuhuşa zorladığı ortaya çıkmıştı. D.S.'nin şikayeti üzerine soruşturma başlatılmıştı. Ancak, Uysaler hem emniyetteki hem de belediyedeki görevine devam etmişti. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından belediyenin HDP’ye geçmesi ile birlikte olay ortaya çıkmış, bunun üzerine HDP yönetimi Uysaler’in işine son vermişti.   

Mardin Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianame üzerine Uysaler, İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınmıştı. Uysaler, hakkında başlatılan idari soruşturmanın tamamlanmasını beklemeden emekliliğini istemiş ve emeklilik talebi kabul edilmişti. Mağdur D.S. ise, bu süreçte yaptığı suç duyurusunu geri çekmişti.