Kılıçdaroğlu'ndan HDP'li belediyelere kayyım atanmasına tepkiArtı Gerçek

'Kayapınar, Kocaköy, Bismil ve Erciş Belediye Başkanları görevden alınıp kayyım atandı. Onları vatandaş seçti, neden açığa alıyorsunuz? Demokrasiye aykırı bu.'


ARTI GERÇEK-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık olağan grup toplantısında konuştu.

Suriye, ABD Başkanı Trump'ın mektubu ve yargı paketine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP liderinin grup konuşmasına, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sarfettiği "Ezik" ifadeleri damga vurdu.

Trump'ın hakaret içeren mektubuna ilişkin "Adamda biraz mide olur. Ellerinde hangi kozlar var ki böyle bir mektubu yuttunuz, hazmettiniz?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, kayyım atanan HDP'li belediyelere ilişkin yaptığı açıklamada da "O zaman bu seçimleri neden yaptınız? Onları vatandaş seçti, neden açığa alıyorsunuz? Demokrasiye aykırı bu!" ifadelerini kullandı.

SOMALI MADEN İŞÇİLERİ

"Nerede bir sorun varsa ben ve arkadaşlarım yanınızdayız. Sizin derdiniz bizim derdimiz. Siyaset, var olan sorunlara çözüm üretmektir. Bu bizim görevimiz, bunun için siyaseti yapıyoruz. Birileri köşeyi dönmek için siyaset yapıyor biz halka hizmet etmek için yapıyoruz.

Soma'da madenciler yerin binlerce metre altında hayatını kaybetti. O dönem bütün Türkiye kucaklaştı. Toplumun her kesiminden yardım yapıldı ama bir kısmı bir süre sonra unutuldu. Facianın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen hâlâ haklarını arıyorlar. Ankara'ya yürüyorlar. Bizim işçilerin hakkına sahip çıkmamız lazım.

Madencilerden biri 'Kimseden sadaka istemiyoruz, defalarca söz verdiler. Söz değil, hakkımızı istiyoruz' diyorlar. Somalı kardeşlerimizin hakkını ve hukukunu sonuna kadar savunacağız.

Şehitlerimiz geliyor. Hangi görüşten, inançtan olursak olalım bir şehit haberi geldiğinde vicdanımızı dinliyoruz. Şehitler hepimizin ortak acılarıdır. Şehitlerimizin hakkını her zaman savundum. 15 Temmuz sonra kampanyalar düzenlendi, dernekler kuruldu. Toplanan paralar nereye gitti? Cevap yok. 'Bu soruyu sorma' hangi gerekçe sormayacağım? Para yiyenlere mi arka çıkacağım, nereye harcadınız bu paraları?"

‘REFORM GELDİ ADALET HALA YOK’

“Geçen hafta parlamentoda adalet reformunun birinci bölümü Meclis'te kabul edildi. Devletin dini adalettir. Adalet üzerine insanoğlu düşüncelerini ifade eder. Canlı olan her şeyin hakkı ve hukuku vardır. Onu koruyacak olan da bizler, insanlardır.

Düzenleme geldi diye adalet geldi diye bir şey yok. Adaleti mumla arıyoruz. Adalet bu ülkeye gelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Hâlâ şafak baskını yapılıyor, telefon edersin gelir. Babalara çocuklarının gözünün önünde kelepçe takılıyor. Bunun adı işkencedir, adalet böyle bir şey değildir. Savcı, tabii ki soruşturma açabilir. Gelmiyorsan tabii ki gerekeni yap. 

Hâlâ yasaklar var. Demokrasi için Birlik Platformu bir panel yapmak istiyor, Hrant Dink Vakfı'da istiyor, Valilik 'Toplantı yapamazsınız' diyor. Demokrasi, demokrasi diyoruz. Düşünce açıklamak da suç oldu. Hangi reformdan bahsediyoruz. Hâkim, Saray'dan talimat alıyorsa adalet yoktur. Talimatla karar veriyorsan o ülkeye gelmez. Cumhurbaşkanı tarafsız mı hayır. 26 bin kişiye Cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı."

KAYYIM ATANAN BELEDİYELER

"Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları bir süre sonra yerlerine kayyım atandı. O zaman bu seçimleri neden yaptınız? Bu adaylar savcılıktan iyi hal kâğıdı aldı, YSK'da sorun çıkmadı, vatandaş çekti. Suçlularsa senin istihbarat örgütün var o zaman suçüstü yap. Kimse de sana bir şey demez. Demokrasiye aykırıdır, hangi partiden olursa olsun. Bizim çizgimiz adalet ve demokrasidir. Adalet bu kadar bozuk olduğu yerde ekonomi dikiş tutmaz."

'SOSYAL DEVLET BİTTİ, SARAY DEVLETİ BAŞLADI'

"İşsizlik emin olun ağır bir fatura olarak 82 milyonun önünde. Saray'dakilerin keyfi yerinde. Saray sosyetesinin mutfaktaki yangından haberi var mıdır? Bu millet eti gramla alıyor. Milletin çektiği acıyı biliyor mu? Üç gençten bir işsiz. İşsiz sayısı 8 milyonu aştı. Nerede bu sosyal devlet? Sosyal devlet yok Saray devleti var. Hepimiz bunun üzerinde duracağız. Çalışanların yüzde 36'sının sigortası yok.

Millet işsizlikten bunalmış, 'Hane başına düşen gelir üç kat arttı' diyorsun. Milletin beş kuruşa ihtiyacı var. Bir ülke üretmez ve borçla geçinirse Trump'ın tweet'lerine muhattap olur. Memleketi tefecilere teslim ettiler.”

SURİYE AÇIKLAMASI: 'AR DAMARI OLMAYAN UTANMAZ'

"Efendim Suriye'ye demokrasi getireceğiz. Öyle bir durumla karşılaştık ki Süleyman Şah Türbesini kendi toprağından kaçırmak durumuna geldik. Ar damarı olmayan utanmaz ki. Türbeyi kendi toprağından kaçırıyorsun bunu da çok büyük bir şey başarmış gibi sunuyorsun. Kahramanlık diyorsun.

82 milyon insanın cebinden kahramanlık edebiyatı yapıyor. 

Saray zaten kara delik, habire para yiyor. Devletin itibarını da sıfırladı. Kimsenin dikkate aldığı yok."

TRUMP'IN MEKTUPLA HAKARET ETTİĞİ ERDOĞAN'A: EZİK!

"Cumhurbaşkanlığı forsunun önünde ABD Başkan Yardımcısı ile eşit konuma oturdukları fotoğraf beni rahatsız etti. Mütekabiliyet dediğimiz bir kural vardır. Oturması gereken yer Fuat Oktay'ın karşısı. Erdoğan onu yanına oturtuyor çünkü ezik.

Ben 'Trump'la görüşürüm' dedi, heyetle görüştü. Sürekli terör örgütü ile tanımladıkları PYD'ye bütün görüşmeler aktarıldı.'Senin, çocuklarının, ailenin mal varlığını araştıracağız' diye sopa gösterildi. Çıkıp aslan kesilmesini beklerdik. 'Araştırmazsan namertsin. Ben hesap vereceksem Türk milletine hesap veririm' diyeceksin ama demedi.

Trump, aşağılayan bir dilde mektubu kaleme almış. Bu mektubu nasıl hazmettiler, nasıl yuttular? ABD'nin elinde hangi kozlar var? Adamda biraz mide olur. Nasıl kaldırdınız?

Kimse bu mektubu içine sindiremiyor. Erdoğan, mektubu inkâr edemiyor, unutulacak gibi değil. 'Bizim karşılık sevgi ve saygı bunu sürekli gündemde tutmaya müsaade etmiyor' diyor Erdoğan. Hangi sevgi saygı? Vakti ve saati ne zaman gelecek bekliyoruz. O mektup bütün devletlerin arşivine girdi."