Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın grup toplantısındaki iddialarına tek tek yanıt verdiArtı Gerçek

Erdoğan’ın ‘FETÖ’ ile ilişkileri olduğu ithamlarına yanıt veren CHP lideri, darbe gerçekleşseydi kimlerin hangi göreve atanacağının belgelerinin Erdoğan’da olduğunu söyledi.


CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın AKP grup toplantısındaki açıklamalarına yanıt verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin grup toplantısında hedef gösterdiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AKP Genel Başkanının “FETÖ” ile ilişkili olduğu yönündeki iddialara yanıt verdi.

Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “FETÖ’cü danışmanlar Bay Kemal’in yanında. Akıl hocaları onlar” sözlerini şöyle yanıtladı: “FETÖ’nün siyasi ayağını açıkladım. FETÖ’nün siyasi ayağı, FETÖ unsurlarını devlete yerleştirme gücüyle ilgili. Örneğin FETÖ unsurlarından biri valiyse, komutansa, rektörse bunları kim atayabilir? FETÖ unsurlarını devletin kılcal damarlarına kim yerleştirebilir? Yerleştiren kişiye biz FETÖ’nün siyasi ayağı diyoruz. Eğer bu konudaki yetki bende olsaydı siyasi ayak ben olurdum ama bu yetki, yürütme organına, hükümete, o dönem hükümetin başı olan Erdoğan’a ait. Resmi Gazete’de atamaların altında Erdoğan’ın imzası var. Bu kişi aynı zamanda ‘Ne istediniz de vermedik’ diye itiraf eden kişidir.”


“HTS KAYITLARI AÇIKLANSIN“

Erdoğan’ın “15 Temmuz gecesi, bir tek kişi FETÖ’nün özel ilgisine, himayesine mazhar olmuştur, o da Kılıçdaroğlu’dur. FETÖ’cülerin tanklarıyla burun buruna gelen bir genel başkanın önünde, bir anda bütün yollar açılmıştır” sözlerine ilişkin yöneltilen “FETÖ’cülerin tanklarıyla burun buruna geldiniz mi” sorusuna ise CHP lideri şöyle cevap verdi: “O gece nerede olduğum belli. Benim sorularımdan niçin kaçıyor? 15 Temmuz gecesi siyasi parti liderleri, Meclis Başkanı, Başbakan, bakanlar, üst düzey yöneticiler, belediye başkanları neredeydi ve kimlerle görüştüler? Neden hain darbe girişimi gecesinin HTS kayıtları açıklanmıyor. HTS kayıtları Erdoğan’ın da MİT’in de elinde... Açıklasınlar.”

“TÜRKÇE OLİMPİYATLARI İÇİN ÖZEL PARA BASTIRAN KİŞİ KENDİSİ “

215 bin 92 kişilik ByLock listesinin de açıklanması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın grup toplantısında sarf ettiği “Cüzdanının bir köşesinde 1 dolarlık banknot saklayıp saklamadığını” şeklindeki ithama ise Kılıçdaroğlu, “Bu soruyu bana soran kişi Merkez Bankası’ndan Türkçe Olimpiyatları için özel para bastıran kişi.(*) Ahlak var mı? Ayrıca benim öyle dolar merakım falan da yok. Amerika’da gökdelen yapan ben miyim, onun ailesi, onun yakınları, onun vakıfları değil mi? Paraya doymayan kendisi değil mi? Benim o işlerle hiçbir ilgim yok” dedi.

“DARBE BAŞARILI OLSAYDI NE KİMİN NEREYE ATANACAĞININ BELGESİ ERDOĞAN’DA”             

CHP lideri, Erdoğan’ın “15 Temmuz başarılı olsaydı, ertesi gün Kılıçdaroğlu milletin karşısına hangi sıfatla çıkacaktı” sözleri ise darbe gerçekleşseydi kimlerin hangi göreve atanacağının belgelerinin Erdoğan’da olduğunu, o belgeleri de yayımlaması gerektiğini söyledi.

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI

Türkçe Olimpiyatları cemaat tarafından yıllar boyunca düzenlenen ve AKP hükümetlerinin de destek verdiği bir etkinlikti.

BAĞLANTILI HABERLER