CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2018’de yapılan 3 milyar 300 milyon bedelli ihalenin iptal edildiğini, tekrarlanan ihalenin ise  9 milyar 449 milyon lira bedelle ‘Beşli Çete’ye verildiğini açıkladı. Erdoğan'a seslenen Kılıçdaroğlu, "Ey şahıs sana çok sürprizlerim var" dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katıldığı canlı yayına bağlanmayı tekli etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya platformu Twitter'da duyurusunu önceden yaptığı bir videoyu "Sevgili halkım, Saray'daki şahsa ve ailesine direnen vatansever bürokratları anlatmak istiyorum. Bir de bir ıslak imza ile hazineden 6 milyar TL'nin nasıl iç edildiğini size bildirmek istiyorum. Hadi buyurun!" diyerek paylaştı

Açıklamasında daha önce bürokratlara yaptığı çağrıyı hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Çünkü devlet ve parti ayrı şeylerdir, partiler gelir gider, devlet ise bakidir. Ama saraydaki önce AK Parti'yi zapturapt altına aldı, sonra tüm kurucularını partiden attı, sonra partisini ailesine peşkeş çekti, en sonunda da devleti ailesinin isteklerine boyun eğdirdi. Ben de bürokratlara seslendim çünkü nabız atıyor mu duymam gerekiyordu. Vatansever bürokratlar hala oradalar. Vatanseverler bu saraylı ve ailesinin kanun dışılığına, suç mahiyetindeki isteklerine direniyorlar" diye konuştu. 

 Kılıçdaroğlu 'Bu devletin bürokrasisinde kalbi hala vatanseverlik duygusuyla atan bürokrat var hala oradalar, Yüzlerce belge geliyor' dedikten sonra elindeki bazı yazılı belgeleri gösterdi. "Bu değil, bu değil" diyen Kılıçdaroğlu, "Size anlatacağım bu yüzlerce yolsuzluk belgelerinden sadece biri. Bir ıslak imza ile hazineden 6 milyar liranın nasıl çalındığının belgesi" dedi..

Kılıçdaroğlu belgeyi şöyle anlattı: 

"3 Nisan 2018 açık bir ihale yapılır ve ihaleye 15 firma katılır. 3 milyar 300 milyon bedelle ihaleyi bir firma kazanır. Ancak kazanan firmaya ihale verilmez. Çünkü 'Beşli Çete'den değildir. 27 Ağustos 2019'da tekrar ihale açılır. Bu kez ihale 9 milyar 449 milyon 995 liraya 'Beşli Çete'ye verilir. Yani tek bir ıslak imza ile devletin hazinesi 6 milyar lira zarara sokulur. Saray’daki şahıs ne için imza atıyor, aradaki 6 milyar tek bir imza ile çeteye peşkeş çekiliyor."

KILIÇDAROĞLU CANLI YAYINA BAĞLANMAYI TEKLİF ETTİ

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın NTV'de gazetecilerin sorularını yanıtladığı canlı yayına katılmayı teklif etti. 

Kılıçdaroğlu'nun Twitter'daki mesajı şöyle:

NTV'deki gazeteciler, siz sormaya çekindiniz, bağlayın isterseniz, ben sorayım ıslak imzalı milyarları. Cesareti var mı benimle yüzleşmeye? 

İHALE KALYON İNŞAATIN

Kılıçdaroğlu’nun paylaşımında bahsettiği ihale, Bandırma – Bursa – Yenişehir – Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi ihalesi. Bu ihalenin ilki 3 Nisan 2018’de düzenlendi, 15 firma teklif verdi ve 3 milyar 198 milyon TL’ye bir firmaya veril. Ancdiak ilk ihale iptal edildi.

İkinci ihale ise 21 Ağustos 2020’de yapıldı. Bu kez ihaleye 5 şirket teklif verdi ve ihaleyi 9 milyar 449 milyon TL’ye Kalyon İnşaat aldı. Kalyon İnşaat, ilk turda yüksek teklif verirken, ikinci turda fiyat düşürmüştü. ihale adrese teslim şekilde 21/b sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapıldı.

DOLAR KURUNDAN DAHA FAZLA ARTIŞ

İptal edilen ihale düzenlendiğinde dolar kuru 3,97’ydi. İkinci ihale döneminde ise dolar kuru 6 TL olarak baz alınmıştı. Dolar o günden bu güne 2 kat artmamışken, aynı iş 3 kat bedelle ihale edildi. 393 kilometrelik Ankara – Sivas Yüksek Hızlı Tren Yolu Projesinin maliyeti dahi 13 milyar TL olarak belirlenmişti. Üstelik Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün 2020 yılı yatırım programında yer almıyordu.