Köprülerin hazineye bayram maliyeti 72 milyon liraArtı Gerçek

CHP’li Özgür Karabat’a göre, bu para ile 72 bin aileye 1000’er lira verilerek bayramda yüzleri güldürülebilirdi.


ARTI GERÇEK- CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Ramazan Bayramı’nda 81 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle İstanbul’daki köprülerin garanti bedellerinin hazinede yaratacağı maliyeti kamuoyuyla paylaştı.

Buna göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 3 günlük bayram tatili nedeniyle maliyeti en az 7,8 milyon lira. Osmangazi Köprüsü’nün maliyeti ise en az 64,2 milyon lira. Sokağa çıkma yasağıyla beraber her iki köprü için hazineden ödenecek bedel böylece en az 72 milyon lira oldu.

“Bu para ile 72 bin aileye 1000’er lira verilerek bayramda yüzleri güldürülebilir veya 480 bin aileye yardım kolisi gönderilebilirdi” diyen Karabat, şunları ekledi:

“Cumhurbaşkanı kararına göre bayramda köprülerden geçmek bedava. Halbuki garantili kamu özel işbirliği projeleri yüzünden Türkiye’de artık hiçbir şey bedava değil. Hazineyi tüm yurttaşlar vergileriyle finanse ediyor. 3 günlük bayram nedeniyle kimse köprüleri kullanamayacak belki ancak sadece 2 köprü için hazineden müteahhitlere en az 72 milyon lira ödenecek.”

‘KÖPRÜLER BÜTÇEDE KARA DELİĞE DÖNDÜ’

Garantili köprülerin bütçede kara deliğe döndüğünü söyleyen Karabat, şunlara dikkat çekti:

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açıldığı 2016’da araç başına garanti bedeli 3 dolar artı KDV olarak belirlenmişti. Her fırsatta yurttaşlara dolarınızı satın diyen iktidar kendi ihalesini bile dolarla yapıyor. Yetmiyor, aynı zamanda bu dolar cinsinden geçiş ücreti de zamlanıyor. Çünkü ihaleye göre bir de ABD’deki enflasyon oranı kadar garanti bedeline zam geliyor. Böylece 2020 yılı için araç başına garanti bedeli 3,16 dolar artı KDV’ye çıkıyor. Garanti edilen araç sayısı ise günlük 135 bin. Hiçbir yıl tutturulabilmiş bir sayı değil. Hele ki salgın koşullarında bütçenin kara deliğine dönmüş durumda bu köprüler. Sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 3 günlük maliyeti en az 7,8 milyon lira” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİNKİ YETMİYORMUŞ GİBİ ABD ENFLASYONU HESABA KATILIYOR’

Karabat, Osmangazi Köprüsü’nün bedelinin çok daha fazla olduğunu belirterek şunları söyledi: “Garanti edilen araç sayısı günlük 95 bin. 2016’daki araç başına garanti tutarı ise 35 dolar artı KDV. Ancak Türkiye’deki enflasyon yetmiyormuş gibi bir de ABD enflasyonu da hesaba katılıyor. Böylece 2020’deki garanti bedeli 36,9 dolar artı KDV’ye çıkıyor. Sadece Osmangazi’nin en az 64,2 milyon liralık 3 günlük bedeli hepimizin cebinden ödenecek.”

BAĞLANTILI HABERLER