+GERÇEK - Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan ile sanayicileri stokçuluk yapmakla suçlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında yaşanan tartışmayı değerlendirerek, “Bu suçlama karşısında herkes ayağa kalktı. Merkez Bankası Başkanı ‘Yanlış anlaşıldım' deyip geri adım attı” dedi.

Sözcü gazetesi yazarı Ruhat Mengi'ye değerlendirmelerde bulunan Oğuz, “Dünyada son 10 yıl içinde 'enflasyona biraz hareket verelim, sıfır enflasyondan yukarı çıkaralım' diye toplam 20 trilyon dolar para basıldı, bunun neticesinde enflasyon yüzde 2'de tutulması gerekirken bunu aştı, ABD ve AB'de yüzde 9-10'lara çıktı, yani bütün dünya bu enflasyon ateşinden etkileniyor ancak Türkiye'nin çok özel bir durumu var; yönetilmeyen ekonomi sebebiyle popülist davranışlar, belirli projelere çok fazla kaynak aktarılması, nepotizm (yakınları, yandaşları kayırma), bütçe disiplinin bozulması ve para basmak” dedi.

Oğuz, “Önce enflasyon halktan saklanmak istendi, sürekli olarak TÜİK verileriyle oynanarak düşük gösterilmek istendi, bu yürümüyor, neticede mızrak çuvala sığmıyor, neticede insanlar bakıyorlar; geçen sene bu file kaça doluyordu, şimdi kaça doluyor. Ateşi düşüremeyen doktor dereceyi kırarmış, bunların yaptığı bu; ateşi düşüremedikleri için dereceyle oynuyorlar ama ne kadar oynanırsa oynansın ortaya başka rakamlar da çıkmaya başladı.”

DENİZ BİTTİ, KAMU KAYNKLARI BİTTİ, İHRACATÇININ DÖVİZİNE EL KOYMAYA KALKTILAR

Oğuz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Deniz bitti, kamu kaynakları bitti, biliyorsunuz ihracatçıların dövizlerine el koymaya kalktılar, önce yüzde 20'si, sonra yüzde 40'ını, sonra yetmemiş olacak ki iş adamlarına ‘Çok sıkıştık, rica ediyoruz döviz bozdurun’ diye telefon açtılar, o da işe yaramayınca TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nu İstanbul Sanayi Odası'na gönderdiler ve ‘Siz stokçusunuz, elimizde liste var’ dediler. Hepimiz ayağa kalktık, çünkü sanayiciyi ‘stokçulukla’ suçlayamazsınız. Stok tutmakla stokçuluk farklı şeylerdir, sanayici üretimini sürdürebilmek için sanayici stok tutmak zorundadır, istediğin malı da alamıyorsun, mesela beyaz eşya yan sanayicileri parasını vermiş olmasına rağmen 50 hafta sonra mal alabiliyor." 

Oğuz, “Sanayici dövizini bozdurmazsa onları mimleyip işlerini bozarlar mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Tabii ki bozarlar ama şunu da söyleyeyim, hani kediyi köşeye sıkıştırınca yüzüne dalar ya, şimdi çaresizlikten sanayici yavaş yavaş cesur olmaya başladı. Çaresizlikten! Çünkü sürekli olarak korkutuluyorsunuz, iş dünyası korkutulmaktan yoruldu, artık yorulduk. Dünya gazetesi olarak bütün sanayicilerle konuştuk, Bloomberg'de devamlı anlattık, İSO'da yaptığı konuşmada fırça atan Merkez Bankası Başkanı TOBB'a gittiği zaman suçlamada bulunmadı, sadece şikayet dinledi. 'Ben size stokçuluk demek istememiştim yanlış anlaşıldı' diye geri adım attı. Türkiye'nin dövize ihtiyacı var, dövizi ihracatçı üretiyor, bunu sanayicinin aldığı malla üretiyor, eğer siz sanayiciyi 'stokçu' diye sistem dışına çıkarırsan ihracatçı ne ihraç edecek, hangi döviz gelecek? Bunlar döviz sıkıntısını ‘stokçu’ diye iş adamına, enflasyonu da ‘vatandaşın açgözlülüğüne’ bağlayarak suçu başkalarına atmaya çalışıyorlar, bunun sonu yok!”