Sağlık Bakanlığı’nın 20 Eylül’e ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 346 bin 435 yeni testten 27 bin 688'i pozitif çıktı. Virüs nedeniyle 231 kişi daha hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı 27 bin 949 olarak açıklandı. Sağlık Bakanlığı günlük covid-19 tablosunu değiştirdi artık iller 2. doz aşılama oranlarına göre sıralanacak. Türkiye ortalamasının, yüzde 68.13'e ulaştığı 2. doz aşılamada Kırklareli birinci sırada, Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı haritada, 2. doz aşılamada hedef nüfusun yüzde 75 ve üzerinin aşılandığı iller mavi renkle gösteriliyor. Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs verilerine ilişkin yayınladığı tabloda yer alan bilgilere göre; 2. doz aşılamada yüzde 76,4 aşılama oranıyla Kırklareli birinci sırada yer alıyor. ‘Mavi iller’ listesinde Kırklareli'ni sırasıyla Muğla, Eskişehir, Çanakkale, Amasya, Edirne, Ordu, Balıkesir, Burdur ve İzmir izliyor. Yüzde 41,3 aşılama oranı ile Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor.

2.doz aşılamada üç büyük ilde ise birinci sırada yüzde 73,7 ile İzmir, ikinci sırada yüzde 71,3 ile Ankara ve üçüncü sırada yüzde 64,9 ile İstanbul bulunuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka tablosunu sosyal medya hesabından şu notla paylaştı:

"GÜNLÜK COVİD-19 TABLOMUZ DEĞİŞTİ. Bugünden itibaren, il bazında, ilk doz yerine, en az iki doz aşı olanların oranlarını paylaşacağız. Aşılarımızı yaptırarak vaka sayılarını düşürelim, can kayıplarımızı azaltalım. İlk doz aşıda önemli bir mesafe kaydettik."