Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köylülerinin maden tesisine karşı çevre mücadelesi sürüyor.

Kirazlıyayla’ların Bursa 1’inci İdare Mahkemesi’ne maden işletmesi aleyhine açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme gerekçeli kararında ÇED raporunun reddedilmesine hükmetti.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre duruma tepki gösteren köy sakinlerinden biri, “Bu köyün tek suçu AKP'ye oy vermesidir. 140 oydan 116'sı AKP'ye çıkıyor ve bu yapılıyorsa, ben AKP üyesiyim, istifa ediyorum” dedi.

“Allah’a havale ediyorum” diyen yurttaş;  “Ankara'da masa başında bu ÇED raporunu veren şahsı Allah'a havale ediyoruz. Ben 70 yaşındayım. Devlet tarafından 5 otobüs 250 tane jandarma, ramazan mübarek günde köylüyü yerde sürükledi” ifadelerini kullandı.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise, “Ben hayatımda ilk defa ‘teknik bilgi gerektiriyor' diye bilirkişi heyetine gidip sonra rapor aleyhine gerekçe yazıp raporun tersine karar veren mahkeme görüyorum” dedi.

Köylerine, Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı kurularak, tarım arazilerinin yok edilmek istendiğini haykıran Kirazlıyaylalılar, bilirkişinin hazırladığı ÇED olumsuz raporunu Bursa 1'inci İdare Mahkemesi'nin iptal etmemesine ve yürütmeyi durdurmamasına isyan etmişlerdi.