ARTI GERÇEK - Artı TV'de Celal Başlangıç'ın sunduğu Artı Gerçek programında suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklamalarının siyasete etkisi, Cumhur İttifakı'nın açıklamalar sonrasında ki oy oranları ve AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'müjde' olarak sunduğu Sakarya gaz sahasında 135 milyar metreküplük gaz rezervinin detayları konuşuldu. 

Başlangıç, daha öncesinde de 405 milyar metreküp gaz rezervi bulunduğunu hatırlatarak, doğalgaza o zamandan bu zamana toplam 5 defa zam geldiğini de programın başında izleyecilere bir kez daha hatırlattı. 

Erdoğan'ın geçen yıl da "405 milyar metreküplük gaz sahası bulundu" açıklamasının olduğunu söyleyen Artı Gerçek yazarı Koray Düzgören, "Bu bulunan 135 milyar metreküplük gaz sahası insanlarda pek de heyecan yaratmamış gibi gözüküyor. Bunun bir kaç nedeni var. Birincisi insanlarda kuşku vardı, 'Bu doğru mu değil mi?' diye düşündü insanlar. 'Kaybedilmiş puanları geri toplamak' adına bir propaganda aracı mı diye düşünüldü. Bir kısmı ise daha gerçekçi baktı olaya. Çünkü aynı alana yakın bölgelerde Romanya, derin ve masraflı olduğu için gaz çıkartma işinden vazgeçmişti bunu biliyoruz. Üçüncüsü de söylenen şey çok afakiydi. 'Bir kaç senede çıkartacağız' deniliyor ama bu tüz gaz yatakları ancak 5-6 yılda işletmeye alınabiliyor" dedi. Düzgören, bu tür açıklamaların ilerlede de heyecan yaratmayacağını düşündüğünü söyleyerek, "Sedat Peker'in açıklamaları, Türkiye'nin içerisinde bulunduğu ekonomik durum... Bu tür propaganda faaliyetleri ile Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı ciddi sorunları unutturmak, ötelemek bir imkan yok" dedi.  

'KONUŞMAYA DAHİ DEĞMEZ'

"Önce doğalgaz buluyorlar sonra da hemen arkasından doğalgaz ve elektriğe zam yapıyorlar" diyen Artı Gerçek yazarı İnci Hekimoğlu ise, rezerv açıklamalarını "Boşa uğraş" olarak yorumladı. Erdoğan'ın TRT yayınına katıldığını hatırlatan Hekimoğlu, "Kendileri açısından dahi 'çıkmasa daha iyiydi' dedikleri programdı. İzleyicisi yok artık, reytingleri düştü. Arada bir gaz buluyorlar, arada bir petrol falan da buluyorlar. Konuşmaya dahi değmez görüyorum" ifadelerini kullandı.

'ERDOĞAN SÜRMENAJA GİRMİŞ GİBİ'

Erdoğan'ın sürmenaja (Bitkinlik - yorgunluk) girmiş gibi davrandığını söyleyen Artı Gerçek yazarı Eser Karakaş, "Madalya alan sporculara, 'madalyaları çaldırmayın' diyor TRT yayınında bir gazeteciye, 'kedini sen mi öldürdün' diyor. Bunlar bir Cumhurbaşkanı'nın yapabileceği şeyler değil. Sürmenaj ile kalan bir şey değil, daha da ileri gidebilecek bir durum. Zaten faizler ile ilgili konuşmasını yapar yapmaz kurlar yükselmeye başladı. Anladığım kadarıyla AKP ve MHP'liler dahil, ne Türkiye'de ne dış dünyada hiç kimse Erdoğan'a güvenmiyor" ifadelerini kullandı. 

Sedat Peker'in açıklamalarına değinen Artı TV programcısı Erk Acarer ise, Peker'in ortaya attığı "10 bin dolar alan siyasetçi" gündemini değerlendirdi. 

Acarer, "Sedat Peker, kandırma yapmıyorsa ve bizim araştırmalarımız eski AKP Milletvekili, şimdi ise AKP MYK üyesi Metin Külünk'ü işaret ediyor" dedi. 

'KÜLÜNK BU PARAYI CİHADİZME, PARAMİLİTER ÇETELERE AKTARDI'

"Sedat Peker, 'o değil' de diyebilir pazar günü" ifadesini kullanan Acarer, "Peker çok ciddi şeyler anlattı. Kokain anlattı. Cihat ve silah kaçakçılığı anlattı. Paramiliter çeteler anlatıyor ve yolsuzluklar anlatıyor. Cihadizm ve paramiliter çeteler çok ciddi konu başlıkları. Almanyalı Osmanlılar'ın yaptıkları faaliyetlere. 2014 yılında meşhur konuşma, 'Kobane düştü, düşüyor' ve Türkiye'de Kobane eylemleri başlıyor ama Almanya'da Hamburg'da, Berlin'de Kürt derneklerine, solcuların mekanlarına, demokrat yapılara saldırılar oluyor. Konuşalanlara bakıldığında Metin Külünk iddiaların odağında ve tekrar söyleyeyim Sedat Peker bir kandırma yapmazsa bu ismin Metin Külünk olacağını açıklayacak. Ve Metin Külünk, bu parayla restoranlarda yemek yemedi, bu parayı cihadizme, paramiliter çetelere aktardı" ifadelerini kullandı.

Acarer, "Türkiye, silahlardan nemalandı. Silah paraları, çok önemli üst düzey MİT, TSK personelinin de içinde olduğu kişiler tarafından paylaşıldı" şeklinde konuştu. 

Daha önce kendisinin, Can Dündar'ın, Koray Düzgören'in ve daha birçok kişinin konuya değindiğini, anlattığını söyleyen Acarer, "Sedat Peker'in anlatımlarının bu kadar önemli olması içeriden bir isim olması" dedi.

'ERDOĞAN PARA İSTEYECEK'

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ABD Başkanı Joe Biden'ın AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Zirvesi'nde görüşeceğini duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden ile 14 Haziran'da NATO Zirvesi'nde görüşecek olan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu görüşmede Biden'dan para isteyeceğini söyleyen Artı Gerçek yazarı Armağan Kargılı, "Erdoğan, Biden görüşmesinde muhtemelen para isteyecek. Buradan eli boş dönecek" ifadelerini kullandı.