Kürt yönetmen Helkawt Mustafa'nın çektiği “Saddam Hüseyin’in saklanması” adlı belgesel 2022 yılının ilk aylarında gösterime girecek. Mustafa, belgeselinde,50 yaşındaki Alla Namık’ın 2003 yılında Irak’ın her yerinde aranan Saddam Hüseyin’i 8 ay boyunca evinin bahçesine kazdığı çukurda saklama hikayesi yer alıyor. 

Daha önce çok sayıda medya kuruluşu ile görüşen Namık, görüntüsünü ve kimliğini saklamıştı. Alla Namık’ı 2010 yılının başlarında “gizli kaynaklar üzerinden ulaştığı bir politikacının yardımıyla” bulduğunu belirten Helkawt Mustafa, “Kendisine şart koştum; ya konuyla ilgili hiçbir şey söylemesin ya da bütün olayları herhangi bir filtre olmadan olduğu gibi anlatsın” ifadelerini kullandı.

Rûdaw'a konuşan Helkawt Mustafa, Alla Namık’ı yaklaşık bir yıl boyunca kendisini belgesel çekimleri için ikna etmeye çalıştığını, belgeselin çekimlerinin çok zor ve bir o kadar da engellerle dolu geçtiğini, bu nedenle ancak 10 yılda bitirebildiğini de kaydetti.

Mustafa, Namık'ın can güvenliğinden dolayı belgeselin çekildiği yeri belirtmek istemediğini belirterek, “Bu filim Saddam Hüseyin’in her şeyi olan bir adamın öyküsüdür. Saddam özel hayatı ile ilgili olarak da kendisine bir şeyler anlatmış. Bu adam Saddam’ın şoförü, koruması, berberi, doktoru ve aynı zamanda arkadaşıydı” ifadelerini kullandı.