ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmek için ABD’ye çalışma ziyaretinde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü.

Görüşmede; ikili ilişkiler, silah kontrolü anlaşmaları, Ukrayna, Suriye, Venezuela, Kuzey Kore, Rusya’daki tutuklu Amerikalılar ve Moskova’nın ABD’deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları gibi konular masaya yatırıldı.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Pompeo, Trump yönetiminin geçmişte ve gelecekte seçimlere müdahaleye karşı koyacağının altını çizdi.

Başkan Donald Trump’la da Beyaz Saray’da biraraya gelmesi öngörülen Lavrov ise, Rusya’nın ABD’deki 2016 Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını bir kez daha reddetti. Lavrov, Amerikan istihbarat camiasının Rusya’nın seçimlere Trump lehine müdahale ettiği yönündeki tespitinin “temelsiz” olduğunu söyledi.

Pompeo, “Bunun kabul edilemez olduğunu ve Rusya’dan beklentilerimizi açıkça dile getirdim. Trump yönetimi her zaman seçimlerimizin güvenliğini korumak için çalışacak. Nokta” diye konuştu.

'SEÇİMLERE MÜDAHALE İDDİASI TEMELSİZ'

Lavrov, seçimlere müdahale konusunda “Washington’daki şüphe dalgasına” da tepki gösterdi, bu tür faaliyetlere yönelik kanıtların Moskova’yla paylaşılması talebini yineledi. Rus bakan, “ABD’deki iç süreçlere müdahale ettiğimiz iddialarıyla ilgili tüm yapılan spekülasyonlar temelsiz. Hiç kimse bize bu kanıtı vermedi çünkü böyle bir şey yok. Temelsiz tüm şüpheleri gidermek için dostlarımıza şunu önerdik: 2016 yılı Ekim ayından 2017 yılı Kasım ayına kadar uzanan dönemde girilen bu yakın temas kanalını açıklayalım, böylece her şey çok netleşsin. Ancak maalesef ABD yönetimi bunu yapmayı reddetti” diye konuştu.

Pompeo görüşmede Lavrov’a, Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğunu ve Rusya’nın Ukrayna’nın doğusuyla ilgili anlaşmalara uyması gerektiğini yinelediğini belirtti.

Amerikalı bakan, Kuzey Kore’nin de nükleer silahsızlanmaya yönelik taahhütlerine uyacağından ve yeni uzun menzilli füze denemesi yapmayacağından umutlu olduğunu da kaydetti.

Pompeo, 2021 yılının Şubat ayında süresi dolacak olan Stratejik Nükleer Silahların Azaltılması Anlaşması’na (START) ilişkin müzakerelerin kapsamının genişletilmesi ve Çin’in de bu sürece dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Pompeo, Lavrov’un da görüşmelerde İngiltere ve Fransa’nın da rol üstlenmesi önerisinde bulunduğunu aktardı.

'NÜKLEER ANLAŞMAYI KORUMAYA ÇALIŞACAĞIZ'

Pompeo, “çok uzak olmayan bir gelecekte” ABD-Rusya ekonomik ilişkileri konusunda önemli bir açıklamanın olacağını da sözlerine ekledi.

Lavrov da, ABD ve Rusya arasında gerilimli seyreden ilişkileri normalleştirmek için fırsatlar gördüğünü, sıkıntılara rağmen işbirliğini geliştirme yolunda büyük potansiyel bulunduğunu söyledi, aralarındaki diyaloğu sürdürme arzusunu dile getirdi.

İran nükleer anlaşmasını muhafaza etmek için Rusya’nın elinden geleni yapacağını belirten Lavrov, Basra Körfezi’nde gemi nakliyesi hatlarının güvenliğini korumaya verdikleri önemi de vurguladı. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)