ARTI GERÇEK - Geçtiğimiz hafta Meclis'te milletvekilliği düşürülen ve ertesine tutuklanarak Diyarbakır D tipi Cezaevi'ne gönderilen  DTK Eş Genel Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Milletvekili Leyla Güven, tahliye oldu.

'BEN ÇIKTIM, MUSA FARSİOĞULLARI BİNLERCE TUTSAK GİBİ İÇERİDE KALDI'

5 günlük tutukluluğun ardından tahliye olan Güven cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, halen tutuklu bulunan HDP milletvekili Musa Farsioğulları'nın diğer binlerce kişi gibi içeride 'tutsak' kaldığını söyledi:

"Ben çıktım ama Musa Farisoğulları daha önce cezaevindeyken de başından ameliyat olmuştu ve birçok hastalığı bulunuyor. İçerde kaldı diğer binlerce tutsak gibi.  Bu nedenle insan cezaevinden çıktığına sevinemiyor. Biz biliyoruz ki bu bir mücadeledir. Bir birimizin yerine giriyoruz. Kürt halkı özgürlüğünü kazanana kadar da direneceğiz. Hiçbir zaman geri adım atmayacağız. Milletvekili olarak dünyaya gelmedik. Sadece vekil olarak değil, mücadele alanları her yerde var.  Biz de mücadelemizi her şekilde sürdüreceğiz. Hem Kürt halkının istediği gibi hem bir Kürt kadını olarak hem de Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı olarak mücadele etmeye devam edeceğiz.  Kürtler yıllarca cezaevi kapılarında bekliyor. Kürtler suçlu olduğu için cezaevi kapılarında beklemiyor. Kürtlere karşı bir düşmanlık olduğu içindir. Biz nerden geldiğimizi nereye gittiğimizi biliyoruz. Halkımız moralini bozmazsın, sıkışmış olan biz değiliz onlardır. Biz örgütlü bir halk olarak mutlaka kazanacağız. Kürt halkı özgürlük adına ne istiyorsa kazanacaktır. Kaybedenler onlardır. Bu yüzden bunları yapıyorlar bu oyunlara gelmeyeceğiz. Hakların Demokratik Partisi olarak da mücadelemizi her şekilde sürdürmeye devam edeceğiz."

AVUKATLARIN TALEBİ YERİNDE BULUNDU

Hüküm giydiği davadan 4 yıl 8 buçuk ay cezaevinde kalan Güven'in kalan bir aylık cezasının denetimli serbestlik kapsamına alınması için yapılan başvuru reddedildi. Bunun üzerine Güven'in avukatları, kalan bir aylık hapis cezasının Güven'in tutuklu yargılandığı ancak henüz hüküm kurulmadığı başka bir dosyadan mahsubu için başvuruda bulundu. Geçen hafta yapılan başvuruda, kalan cezasının tutuklu yargılandığı ve halen devam eden dosyadan mahsup edilmesi talebi yerinde bulunarak, Güven'in tahliyesine karar verildi.

LEYLA GÜVEN'İN TAHLİYESİ, ENİS BERBEROĞLU İLE AYNI USULE GÖRE YAPILMADI

Leyla Güven için tahliye başvurusu yapan avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, tutuklu HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın denetimli serbestlikten yararlandırılmamasının ciddi bir hukuksuzluk olduğunu söyledi. Avukat Baydemir, Güven ile tahliye edilen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tahliyesinin aynı usule göre yapılmadığına da dikkat çekti:

"Leyla Güven'in sadece 1 ay süresi kalmasına rağmen onun için bir denetimli serbestlik talebimiz kabul olmadı. Yaralama, uyuşturucu, hırsızlık vb. gibi suçların hükümlüleri 3 yıl denetimden yararlandığı halde Leyla hanım için 1 ayı bile işletmediler. Bunun üzerine başka bir dosyasından tutuklu yattığı 1 yıllık süre vardı; onun mahsup talebinde bulunmuştum. Leyla hanım henüz cezaevine konulmadan önceki saatte talepte bulundum, ancak maalesef, başvurudan 5 gün sonra sonuçlandı. İşlemlerin uzun sürmesi nedeniyle bu 5 günlük süreyi fazladan yattığını söyleyebilirim.

Sonuç olarak sayın Güven'in tahliyesi Berberoğlu’nun tahliyesiyle aynı usülden kaynaklı değildir. Müvekkilim zaten başka bir dosyadan 1 yıl tutuklu kaldığı süre mahsup edilerek tahliye edilmiştir."