Tottenham Hotspur ve Chelsea, dünyanın ilk büyük "net sıfır" futbol maçı olarak lanse edilen müsabakaya hazırlanıyor.

19 Eylül'deoynanacak Londra derbisinde, Premier Lig mücadelesinden kaynaklanan karbon salımları ya azaltılacak ya da dengelenecek.

Tottenham kulübünün öncülüğünde yapılan hazırlıklarda, stadyumdaki aşçılardan, stadyumda kullanılacak elektrik enerjisinden, taraftarlar ve kulüplerin stadyuma gidiş gelişleri ve yiyecek tercihleri gibi maç günü aktiviteleri kaynaklı salımları en aza indirmek için çalışıldığı belirtiliyor.

Kulüp, Chelsea maçına gelecek taraftarları, toplu taşıma araçlarını kullanma, maça bisikletle gelme, bitki bazlı yemek seçeneği tercih etme ve atıklarını geri dönüştürme gibi sürdürülebilir adımlar atmaya teşvik edeceğini açıkladı.

Takımlar, otomobil hareketlerinin sayısını azaltmak için maça biyoyakıtla çalışan bir otobüsle götürülecek. Deplasman takımı Chelsea de tüm personelinden Londra'da sürdürülebilir biçimde seyahat etmesini isteyecek.

Tottenham Hotspur Başkanı Daniel Levy, girişimin "oyunumuzun acil iklim değişikliği sorununu ele almada oynayabileceği rolü göstereceğini" ifade etti.

Kulüpten yapılan açıklamada, "Premier Lig'in en yeşil kulübü olarak Tottenham Hotspur, gezegenimize tutkuyla bağlı. Halihazırda uygulanan çok çeşitli sürdürülebilir önlemlerimizi göstermeyi ve taraftarlarımızı da büyük fark yaratabilecek basit adımlar atmaya teşvik etmeyi dört gözle bekliyoruz" denildi.

Organizatörlerin "Sıfır Maçı" adını verdiği müsabaka, dünya liderlerinin BM Cop26 iklim zirvesi için Glasgow'a varmasından 6 hafta önce gerçekleşecek. Söz konusu maç, Birleşik Krallık'ta (BK) bireylerin ve örgütlerin iklimi korumak için yaptıklarını sergilemeyi amaçlayan hükümet kampanyasının bir parçasını oluşturacak.

BK hükümetinin Cop26 başkanı Alok Sharma, "İklim değişikliği, seyretmeyi ve oynamayı sevdiğimiz sporlar dahil hayatımızın her yönünü etkiliyor" dedi. (Indepedent Türkçe)