Lüks makam araçları bedelli askerlik parasıyla mı alınıyor?Artı Gerçek

CHP’li vekil Akif Hamzaçebi, bedelli askerlikten alınan milyarlarca lirayla kamu kurumlarına lüks makam araçları alındığını iddia etti.


CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de önemli bir iddiayı gündeme getirdi. Hamzaçebi, 2014 yılında çıkarılan bedelli askerlik kanunu sonrası toplanan 3.6 milyar liranın neması ile kamu kurumlarına lüks makam araçları alındığını söyledi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre Hamzaçebi, bedelli askerlikten toplanan paraların akıbeti konusunda bakanlara soru önergeleri verdiğini ancak yanıt alamadığını da kaydederek şunları söyledi:

‘SAYIŞTAY LÜKS MAKAM ARAÇLARININ USULSÜZCE ALINDIĞINI TESPİT ETTİ’

“2011 yılındaki bedelli askerlikten toplam 2.1 milyar Türk lirası toplandı. Bunun şehit yakınları, engelliler, muhtaçlar, gazilere verilmesi gerekiyordu. ‘Verdiniz mi?' diye sordum, cevap gelmedi. 2014 yılındaki bedelli askerlikten 3.6 milyar lira toplandı. Yasaya göre bu paranın Savunma Sanayi Destekleme Fonu'na aktarılması gerekiyordu. Ama Sayıştay denetim raporunda gördük ki bu paraların bankadaki nemalarıyla lüks araçlar alınmış, makam araçları alınmış. Sayıştay lüks makam araçlarının, mevzuata aykırı olarak alındığını tespit etti.”

‘BEDELLİ PARASIYLA YENİ ARAÇLAR MI ALACAKSINIZ?’

CHP'li vekil, Meclis'e “Şimdi yeni bedelli yasasından gelecek paralarla da lüks makam araçları mı alacaklar?” diye sordu.

BAĞLANTILI HABERLER