Mahmur Kampı’nda boş bir ev bombalandı. Bombardıman nedeniyle bir kadının yaralandığı bildirildi.

Rûdaw’a konuşan Mahmur Mülteci Kampı’ndan yerel bir kaynak, bombalamanın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait silahlı insansız hava araçları ile bugün sabah 08:20 sıralarında gerçekleştiğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, hedef alınan evin iki aydır boş olduğunu ve herhangi bir can kaybının yaşanmadığını bildirdi. 

PKK’ye yakın haber siteleri ise bombardımanda sivil bir kadının yaralandığı bilgisini geçti.

Federe Kürdistan Bölgesi'nde bulunan Mahmur Mülteci Kampı'na saldırıya tepki  gösteren Mahmur Halk Meclisi Eşbaşkanı Hacı Kaçan, saldırının yapıldığı bölgenin Mahmur’da "2’nci Semt" olarak adlandırdıkları alan olduğunu aktardı.

MA'dan Ahmet Kanbal'ın haberine göre 3 Eylül Cuma günü tatil olması nedeniyle sokakta kimsenin bulunmadığını aktaran Kaçan, büyük bir facianın eşiğinden döndüklerini söyledi. Saldırıda 10 evin zarar gördüğü bilgisini paylaşan Kaçan, SİHA’ların hedef aldığı evin, bebeği olan Beşir isimli bir öğretmene ait olduğunu belirtti. 

Kaçan, kamp semalarında uzun bir süredir Silahlı İnsansız Hava Aracı hareketliliğinin yaşandığını ve bu nedenle böylesi bir saldırıyı beklediklerini söyledi. SİHA hareketliliğini Irak hükümeti, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile diğer yetkililere de ilettiklerini aktaran Kaçan, saldırının engellenmediğini belirtti.  

Konuya ilişkin Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran ayında yaptığı açıklamada, “Mahmur Kampı’nda Kandil’de olduğu gibi teröristler yetişiyor. Mahmur Kampı’nı da vurabiliriz. BM bu konuda gereğini yapmazsa biz yaparız” demişti.