'Memleket masası anlaşılsaydı, Erdoğan’ı hepimizin Cumhurbaşkanı olmaya taşıyacaktı'Artı Gerçek

'Memleket masası' teklifinde bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Halk TV’de gündem başlıklarını değerlendirdi.


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Halk TV’de yayınlanan “Liderler ile Bayram Sohbetleri” programında gazeteci Özlem Gürses’in sorularını yanıtladı.

"Memleket masası" teklifi sonrasında hiç beklemediği tepkilerle karşılaştığını anlatan Akşener, "Memleket masası meselesi anlaşılmış olabilse; o elin uzatılması Sayın Erdoğan’ı AK Parti Genel Başkanlığı’ndan hepimizin Cumhurbaşkanı olmaya taşıyacak bir adımdı" dedi. 

Darbe tartışmalarına da değinen Meral Akşener "15 Temmuz gecesi bu millet bu devleti hem köprüden hem de sokaktan topladı" dedi.

"Erdoğan'ın yerinde olsam İstanbul'u niye kaybettik diye düşünürdüm" diyen Akşener’in açıklamaları özetle şöyle:

"Partimizin kurulmasıyla birlikte Türkiye’ye yönelik bir bayram sofrası projem vardı. Çocukluğumuzda bütün ailenin bir araya geldiği bayram sofralarını Türkiye için bir çıkış noktası olarak görüyorum. O zamanlar başı açığı kapalısı, Rizelisi, Mardinlisi aynı sofra etrafında bir araya gelirdik. Kadınlar yemeği hazırlar, herkes o yemeklere eşit mesafeden ulaşabilirdi. Rahmetli dayımın hep güzel kolonya kokusunu hatırlardım. Buradaki temel mesele saygı duymaktır. Bugün baktığımızda çok ciddi bir siyasi kutuplaşmanın içindeyiz. Bunun ne kadarı toplumsal hayatta, sokakta bayram sofrasında yaşanıyor bilemiyorum. Şimdi hayal ediyorum; kulağı küpeli gençlerle, mora kırmızıya boyalı saçlarda yeğenler o sofralarda bir araya gelsek.

'MEMLEKET MASASI ANLAŞILSAYDI ERDOĞAN HEPİMİZİN CUMHURBAŞAKANI OLACAKTI'

Devletimizi yönetenler diyor ki; “Londra’dan bize saldırı var. Ekonomimizi göçertmek istiyorlar” buna yönelik nasıl bir tedbir alınması gerekir? Ben de Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli, Sayın Kılıçdaroğlu na memleket masası kurma teklifinde bulundum. Hiç beklemediğim bir tepkiyle karşılaştım. Sayın Bahçeli’nin tutumu, Sayın Erdoğan’ın yani AK Parti Genel Başkanı adına Sayın Ömer Çelik’in açıklamalarını izledim ve gördüm ki aslında bu konfordan memnun arkadaşlar. Yani hem birlik beraberlik denilip hem de o birlik beraberliği gösterecek fotoğrafı oluşturmaktan nasıl imtina ettiklerini ve nasıl çekindiklerini çok çirkin sözlerle gördüm.

Memleket masası meselesi anlaşılmış olabilse; o elin uzatılması Sayın Erdoğan’ı AK Parti Genel Başkanlığı’ndan hepimizin Cumhurbaşkanı olmaya taşıyacak bir adımdı. Derinleştiren ihtilaf sahalarını, bir de darbe üzerinden dövüş, darbe üzerinden konuş, seçmenini darbe üzerinden konsolide etmeye çalış ve ama bu kimsenin işine yaramıyor. Sayın Erdoğan’a da yaramıyor yaramayacak. O masa bir bayram sofrası olabilirdi. Memleket masasını kaçırılmış bir fırsat olarak görüyorum.

'HOŞGÖRÜ YERİNE SAYGI DUYMALIYIZ'

12 yıldır sürekli hoşgörüden bahsediliyor. Ben de 10 yıldır hoşgörü kavramını reddediyorum. Hoşgörü çok buyurgan, kibirli bir kavram. Ben kimim ki sizin inançlarınıza, sizin hayat tarzınıza, sizin tercihlerinize hoşgörü göstereceğim. Ya da karşımdaki kişi kim ki benim tercihlerime hoşgörü gösterecek? Biz birbirimize saygı duymak zorundayız. Hayat tarzımıza saygı duymak zorundayız. Bakın saygı zorunlu bir şey. Dolayısıyla bu dilin değişmesi gerekiyor.

15 Temmuz gecesi bu millet bu devleti hem köprüden hem de sokaktan topladı. O devletin o hale düşmesine sebep olan tüm siyasilerin ülkenin bu noktaya gelişinde ne katkı verdiğini sorgulamamız gereken bir noktadayız. Benim babam 60 ihtilaline kadar Paşacıydı. 60 ihtilalinden sonra Türkeşçi oldu. Hep Türk milliyetçiliği hassasiyeti olan bir aileydi. Ben öğretmen olmaya karar verdim. Yatılı okul sınavına gireceğim. Babam “Tamam dedi, abim “Ben Kilis’e gideceğim” dedi. Ben abimi ikna ettim, ilk sınavı kazandım, sonra mülakata abimle birlikte gittik. Evliliğimde de kendi tercihimi yaptım. Abim, eşimi çok sevmişti. Benim için akraba dışında evlenen ilk kız çocuğu derler. Biraz zor evlendik, eşim o zamanlar solcuydu, abim MHP il başkanıydı. Eşimin babası o dönem CHP’de delegeydi. Fakat çok büyük fedakârlık yaptığımı söyleyebilirim. Tuncerler CHP’yi daha geride bulurlardı. Biz konuştuk, evlendik. Konuştuğunuzda orta yolu bulursunuz.

'BABAM ÇOK İLGİNÇ BİR İNSANDI'

Biz siyasi bir aileydik. Babam ilginç bir insandı. Annem inanılmaz disiplinli sert bir kadındı. Biz misafirliğe giderdik, katiyen sofraya oturmayacaksın diye tembih ederdi. Eğer yemeğe davetliyseniz, yemek yediyseniz bulaşığı siz yıkayacaksınız. Babam çok entelektüel biriydi. Ben Türk klasikleri babamın sesinden dinledim. Ben evleneceğimi söylediğimde babam çok şaşırmıştı, benden beklemiyordu. Benim imzamı babam bulmuştu ama öğretmen olmama rağmen berbat bir el yazım vardı.

Siyasetçi olmaktan hiç pişman olmadım. Siyaset dediğiniz şey aracısız hizmet alanı, bana ülkemi tanıttı. Ülkemi sadece Marmara ve Ege’den ibaret sanıyordum. Şimdi bütün ilçeleri en az 2 kere gördüm, bir sürü yerde dostluklar kurdum. Seçmenle kurduğunuz dostluk bağı sizi partilileriniz karşısında onore eder. Kadın olmak aslında siyasetin başlangıcında bir avantajdı. Siyasete 37 yaşında başladım. Hiç bu dönemki kadar cinsiyetimin özne yapıldığı bir çirkinlikle karşılaşmadım. Şimdi cinsiyetimin özne yapıldığı, ailemin devreye sokulduğu bir şeyle karşılaşıyorum. O dönem eylemlerim, söylemlerim üzerinden eleştirildim ama hiç cinsiyetimin özne yapıldığı, ailemin devreye konduğunu hiç görmedim.

'İSTANBUL'UN KAZANILACAĞINA İNANDIM'

Benim hayatımın bana en ağır gelen gecesi 16 Nisan 2017’deki referandum sonucudur. Çünkü bugünün böyle olacağını öngörmüştüm. Bakın ben 28 Şubat’ı yaşadım. 7 Haziran seçimlerinde 2015’te namusum şerefim üzerinden çok çirkin pis bir iftira ile karşılaştım. Bunlar beni çok üzdü gerçekten çok üzüldüm ama bu başka bir şey. 16 Nisan 2017 referandum sonuçlarını bir kara gün olarak tanımlama nedenim sizler için ve bugün gelinen nokta. Burada keşke ben haksız çıksaydım; haklı çıktım.

İstanbul’un kazanacağına muhtemelen benim kadar inanan olmamıştır. Bağcılar benim seçim bölgemdi. 31 Mart’ta CHP’liler, AKP’liler, hiç HDP’ye oy vermemiş Kürtler oy vermedi. İstanbul’da insanlar hoyratlıktan, korkutulmaktan, parmakla gösterilmekten bıktı. Biz çalıştık ama ben Erdoğan’ın yerinde olsam ne yaptık da İstanbul’da kaybettik diye bakardım.

PARLAMENTER SİSTEME GEÇİLECEK

Biz düşman değiliz. Siyaseti biz sevgi ve saygı üzerinden kurmalıyız. Çok ağır sözler gelince kafayı da çevirmezsiniz. Rasyonel bir bakış açısı gerekir. “O bana bunu dedi” “Ben sana şunu dedim” üzerinden siyaset yapamayız. Ama çok ağır çirkin sözler söyleyip de kafayı da çevir oda insanlıkla insan olmakla ilgili problem yaratır. Onun için temel rasyonel soğukkanlı bir bakış açısı ile ve öznenin Türk milletinin olduğu, insanlarımızın olduğu bir bakış açısı siyaset yapılır.

Halk TV’ye, Tele 1’e, FOX TV’ye ceza verdiniz de ne oldu? Ülke TV’ye, bana 7/24 iftira atanlara ceza verebilir misiniz? Bunlar vatandaşın vicdanına dokunuyor. Sayın Erdoğan’ın yapması gereken hepimizin Cumhurbaşkanı olması. Ya güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilecektir ya da bu sistemle gidildiğinde parlamenter sistemi getireceğiz diyenler oy alacak ve sistemi değiştirecek. (HABER MERKEZİ) 

BAĞLANTILI HABERLER