‘Sanal evren’ olarak adlandırılan Metaverse’deki arsa ve arazi satışları artmaya devam ediyor. E-ticaret altyapı hizmeti veren IdeaSoft’un CEO’su ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, orta yakın gelecekte insanların hayatına daha çok dahil olacağını belirttiği Metaverse dünyasında, Türkiye’de şu ana kadar 30 bin, İstanbul’da ise 15 bin parsel satıldığını söyledi.

Sanal evren Metaverse’ün e-ticarete etkileri artarken arsa ve arazi satışlarına da Türkiye'de ilginin yüksek olduğu belirtildi. E-ticaret altyapı hizmeti veren IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, Metaverse'ün e-ticareti yeniden tanımlayacağını belirterek şu değerlendirmeleri yaptı:

METAVERSE YENİ BİR DÜZEN YARATACAK

 “İnternet üzerinden ürün satın alma teknolojisi ilk tanıtıldığından beri gerçek dünya ile dijital dünya arasında bir ayrım vardı. Geleneksel fiziksel mağazalardan ürün satın almak, alışveriş yapanlara satın almadan önce ürünlere fiziksel olarak dokunma veya ürünleri deneme olanağı verirken e-ticaret, geleneksel ticaretin aksine herhangi bir fiziksel temas olmadan tamamlanıyor. Metaverse, önceden ayrı olan bu iki ticaret dünyasının, e-ticareti sonsuza dek yeniden tanımlayacak bir deneyim yaratmak için birleştiği yer olacak. Metaverse, fiziki ve sanal alışverişi birleştirip yeni bir düzen yaratacak.

TÜRKİYE’DE ŞU ANA KADAR 30 BİN, İSTANBUL’DA İSE 15 BİN PARSEL SATILDI

Metaverse dünyasında, Türkiye’de şu ana kadar 30 bin, İstanbul’da ise 15 bin parsel satıldı. Bundan sonra önümüzde low, earth, orbit uydular (Starlink), bitki tabanlı et, quantum, robotik, otonom araçlar ve uçan araçlar var. Cryptocurrency ile başlayan trend Web 3.0'a evriliyor. Web 3 özelliğinde data kullanıcıya ait kalıyor ve bundan data sahibi para kazanıyor. Metaverse dünyasında yazılımsal yani teknoloji geliştirme anlamında bir problem yok, hızlı gelişebilmesinin önü açık. Ancak cihazlar anlamında bir miktar daha maliyetlerin düşmesi, herkes için erişilebilir olması ve bir miktar daha gelişmesine zaman var.

BİRBİRİNİZİN AVATARINI (KARAKTERİNİ) GÖRDÜĞÜNÜZ BİR HAYAT GİBİ OLACAK

Metaverse’ün, henüz bizi neyin beklediğini bilmediğimiz adımları var. Güncel hayatımız üzerinden yorumlarsak bugün yazılı, resimli veya videolu olarak sosyal medyayı kullanıyoruz. Ya da online alışveriş yapıyoruz, seçiyoruz, sepete atıyoruz, kredi kartımızla ödeyip satın alıyoruz. Bunu birazcık daha üç boyutlu bir dünyada yaşayacağız. Yani sosyalleşmeniz, sosyal medya veya Whatsapp’taki gibi değil, birebir sesli olarak ya da birbirinizin avatarını (karakterini) gördüğünüz bir hayat gibi olacak. Ya da alışverişinizi yaparken tıpkı fiziki dünyadaki gibi bir reyondan ürün alabilecek, e-ticaret sitesinde sepete atmak yerine orada inceleyerek, dokunarak belki fiziki bir alışveriş gibi sepetinize atarak alışveriş yaptığımız bir dünya olacak.

MUHTEMELEN YAKIN GELECEKTE BİZİ BÖYLE BİR DÜNYA BEKLİYOR OLACAK

Çok kısa vadede hayatımızın içerisine gireceğini, tüketicinin buna alışacağını öngörmesem de muhtemelen birkaç yıl içinde, yakın gelecekte bizi böyle bir dünya bekliyor olacak.” (ANKA)