Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konsey Başkanı Charles Michel'in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Ankara'da yaptığı görüşmede von der Leyen'in ayakta kalması protokol tartışmalarını gündeme getirirken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan konuya ilişkin açıklama geldi. Çavuşoğlu, "Bu görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının burada talepleri karşılanmıştır. AB tarafının telkinleri doğrultusunda böyle bir oturma düzeni hazırlanmıştır. Nokta. AB'nin kendi içindeki uygulamalara girmek istemiyoruz ama protokol birimlerimiz önceden bir araya geldi. Talepleri ve telkinleri karşılanmıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Ankara'da Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'le yaptığı görüşme sırasında Ursula von der Leyen'ın ayakta kalması tepki çekmişti.

Toplantıdan kameralara yansıyan görüntülerde Erdoğan ve Michel bayrakların önündeki koltuklara otururken Ursula von der Leyen'in ayakta kaldığı, von der Leyen'in buna "Ehm" diyerek tepki gösterdiği ve nereye gideceğini bilemediği görülmüştü.

Daha sonra Leyen ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun karşılıklı koltuklara oturduğu kameralara yansımıştı.

Protokol tartışması, Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Şeyh Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na soruldu.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

Türkiye köklü bir devlettir. Türkiye ilk defa misafir ağırlamıyor. Türkiye de her düzeyde ziyaretler yapıyor. Özellikle Türkiye'de yapılan görüşmelerde uluslararası protokol kuralları ve Türk misafirperverliği çerçevesinde olur. Bu ziyarette de aynı şey uygulandı. 

Bu görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının burada talepleri karşılanmıştır. AB tarafının telkinleri doğrultusunda böyle bir oturma düzeni hazırlanmıştır. Nokta. AB'nin kendi içindeki uygulamalara girmek istemiyoruz ama protokol birimlerimiz önceden bir araya geldi. Talepleri ve telkinleri karşılanmıştır. (HABER MERKEZİ)