Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Sadi Kaddafi serbest bırakıldı.

Sadi Kaddafi (48) ve Muammer Kaddafi'nin özel kalem müdürlüğünü yapan Ahmed Ramazan'ın Trablus'ta tutuklu bulundukları hapishaneden serbest bırakıldığını güvenlik kaynakları da teyit etti. Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe de sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada Kaddafi'nin tahliye kararını doğruladı.

Euronews’te yer alan habere göre yerel medya Sadi'nin özel uçakla Türkiye'ye hareket ettiğini duyurdu.

MİLLİ TAKIMDA FUTBOLCUYDU
Baba Kaddafi döneminde ülkenin sportif faaliyetlerinin yönetiminde yetkileri bulunan Sadi, aynı zamanda Libya ulusal futbol takımında oynuyordu.

Sadi Kaddafi, 2011'de Kaddafi yönetiminin çökmesinden sonra Nijer'e kaçtı ancak 2014'te Libya makamlarının girişimleri sonucu, Libya Futbol Federasyonu başkanlığı döneminde "zorla zimmetine para geçirmek" suçlamasıyla yargılanmak üzere Libya'ya getirildi.

LİBYA BAŞBAKANI: UZLAŞMADAN İLERLEYEMEYİZ

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, tahliye kararını doğruladı. Dibeybe, açıklamasında,"Uzlaşı sağlamadan yol alamaz; hukuku uygulamadan, kuvvetler ayrılığı ilkesine saygı duymadan, yargı usul ve kararlarına uymadan da devletin dirliğini tesis edemeyiz. Bu temelde, "Sadi Kaddafi" adlı vatandaş, Başsavcılık tarafından kendisi hakkında yayınlanan tahliye kararının uygulanmasıyla bugün serbest bırakıldı" ifadelerine yer verdi.

‘AŞİRET LİDERLERİ VE BAŞBAKANIN GÖRÜŞMELERİ SONUCU TAHLİYE EDİLDİ’

Resmi bir kaynak, Kaddafi'nin serbest bırakılmasının aşiret liderleri ve Başbakan Abdulhamid Dibeybe'nin de içinde olduğu müzakerelerin ardından gerçekleştiğini söyledi. Bir başka kaynak da müzakerelerin eski İçişleri Bakanı Fathi Başağa'yı da kapsadığını dile getirdi.