İzmir'de HDP il binasına silahlı saldırıda bulunan Onur Gencer isimli saldırgan HDP'li Deniz Poyraz'ı öldürdü. Saldırıya tepki gösteren muhalafet cephesi, iktidarın hedef gösteren diline vurgu yaptı.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Daha neler olacak" tehdidinin üzerinden henüz bir ay geçmemişken HDP İzmir İl Binası'na silahlı saldırı düzenlendi. Binayı ateşe vermeye kalkan Onur Gencer isimli saldırgan parti üyesi Deniz Poyraz'ı öldürdü. Saldırıya muhalefetin farklı cephelerinden tepki geldi.

KILIÇDAROĞLU: KİMSE BU PROVOKASYONLARDAN MEDET UMMASIN

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Bu senaryoyu daha önce yaşadık, bu kez halkımız yutmaz. Uyarıyorum, kimse bu provokasyonlardan medet ummasın! Bakalım bu olaylar ileride hangi videonun konusu olacak. Göreceğiz hep birlikte. HDP camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" mesajı paylaşırken CHP'li vekiller de sosyal medya hesaplarından saldırıyı kınadı.

CHP'Lİ VEKİLLER, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NI İŞARET ETTİ

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "HDP İzmir İl Başkanlığı binasında düzenlenen saldırıyı kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum. İçişleri Bakanlığı’nın görevi provakasyon yapmak değil demokratik siyasetin güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamaktır" diye yazdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da iktidarın diline tepki göstererek saldırıyı kınadı. Tanrıkulu, şöyle yazdı:

"İktidar partisi tarafından siyasette uzun süredir sistematik biçimde kutuplaştırıcı ve düşmanlaştırıcı bir dil kullanılıyor, buna derhal son verilmelidir. Bugün HDP İzmir il binasına yapılan saldırıyı kınıyor, hayatını kaybeden #DenizPoyraz’a rahmet diliyorum."

AKŞENER: AKILLARINA BAŞLARINA ALSINLAR

İYİ Parti Genel Başkanı Genel Başkanı Meral Akşener de sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamayla saldırıyı kınadı. Akşener, "Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Başkanlığı’na yönelik saldırıyı kınıyor, hayatını kaybeden Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Bulanık suda balık avlama hevesinde olanlar akıllarını başlarına alsınlar" diye yazdı.

    

TİP: TETİKÇİLER GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRDİ

Türkiye İşçi Partisi (TİP) de yayınladığı bir açıklama ile, "İktidar hedef göstermiş, tetikçiler görevlerini yerine getirmiştir" dedi. TİP'in açıklamasında şunlar kaydedildi:

HDP İzmir İl Binası’na yapılan saldırı ve bir çalışanın öldürülmesi iktidarın açık bir provokasyonudur. Bu alçak saldırıyı kınıyor, saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz’ın yakınlarına ve HDPli dostlarımıza baş sağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

HDP’ye kapatma davası açtıran, birkaç hafta önce kürsüden tüm muhalefete “Bunlar daha iyi günleriniz” diyen iktidar ve ortakları, hakaretler ve tehditler savuran İçişleri Bakanı bu olayın azmettiricileridir. Mafya-medya-iktidar ağında ortaya saçılan pisliklerin gerçekliği bugünkü saldırıyla bir kez daha açığa çıkmıştır. İktidar hedef göstermiş, tetikçiler görevlerini yerine getirmiştir. İktidarın kirli eylemlerine ve gözdağına teslim olmayacağız. Saray Rejimi’nin karanlığını yıkmakta kararlıyız. Eşitlikten, özgürlükten, adaletten, kardeşlik ve barıştan yana olanlar olarak omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz.

BABACAN: SİYASETÇİLERİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK HÜKÜMETİN SORUMLULUĞUNDADIR

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ı arayarak baş sağlığı diledi. Sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Babacan, "HDP İzmir İl Binasına düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırıda katledilen Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine baş sağlığı diliyorum. Mevcut siyasal şiddet iklimini önlemek, siyasi partilerin ve siyasetçilerin güvenliğini sağlamak hükûmetin sorumluluğundadır" dedi.

YENEROĞLU: HERKESİ AKLI SELİME DAVET EDİYORUM

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamayla saldırıyı kınadı. Yeneroğlu, "HDP İzmir il binasına yapılan alçak saldırıyı lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu olayın müsebbibi nefret ve şiddet dilini siyasetin parçası haline getiren saldırgan ve sorumsuz siyasilerdir. Herkesi aklı selime davet ediyorum" diye yazdı.

KARAMOLLAOĞLU: OLAY TÜM YÖNLERİYLE AYDINLATILMALI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise olayın tüm yönleriyle aydınlatılması gerektiğini belirterek, şunları yazdı:

"HDP İzmir İl Binasına yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınıyor, yaşanan can kaybı nedeniyle başsağlığı diliyorum.

Olay tüm yönleriyle aydınlatılmalı, faillere gerekli ceza verilmeli; başta siyasiler olmak üzere herkes şiddeti besleyecek söylem ve davranışlardan vazgeçmelidir."

İMAMOĞLU: BU ÜLKE ÇATIŞMADAN MEDET UMANLARA İZİN VERMEZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da saldırıya tepki gösteren isimlerden oldu. Kılıçdaroğlu'nun mesajını alıntılayan İmamoğlu,  "Yaşamını kaybeden gencimize Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Saldırıyı kınıyorum. Bu ülke çatışmadan, nefretten, kutuplaşmadan, bölünmeden medet umanlara izin vermez, vermeyecek" diye yazdı.

CUMARTESİ ANNELERİ: AYLARDIR HEDEF GÖSTERİLEN HDP'DE BEKLENEN OLDU

Cumartesi Anneleri de sosyal medyadan yayınladıkları bir mesajla saldırıyı kınadı. "Çok üzgünüz seni koruyamadık Deniz Poyraz" diyen Cumartesi Anneleri şöyle yazdı:

"Aylardır hedef gösterilen HDP İzmir’de beklenen oldu. Bu vahşet yalnız devleti yönetenlerin değil, herkesin  gözü önünde adım adım geldi. Çok üzgünüz; seni koruyamadık #DenizPoyraz."