Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eski rektör Melih Bulu'nun yerine atadığı yeni rektör Naci İnci, demokratik protesto yapmanın herkesinin hakkı olduğunu belirterek "Bugüne kadar şahsımla ilgili olarak öğrencilerimize açılan tüm disiplin soruşturmalarının iptal edilmesi talimatını ilgili birimlere ileteceğim" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde 611 akademisyenden 580'inin "Hayır" demesine rağmen AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla rektör olarak atanan Naci İnci, öğrenci ve öğretim üyelerine hitaben yazılı bir açıklama yaptı. 

İnci, bugün yaptığı açıklamada "Bugüne kadar şahsımla ilgili olarak öğrencilerimize açılan tüm disiplin soruşturmalarının iptal edilmesi talimatını ilgili birimlere ileteceğim" dedi.

İnci, "Eleştirmek, demokratik protesto hakkını kullanmak hepimizin hakkıdır. Ancak eleştirinin kişileri rencide edici bir karaktere sahip olmaması, 'öteki'nin haklarını da gözetmesi ve barışçıl yöntemlerle gerçekleştirilmesi, Boğaziçi kültürünün de bunu gerektirdiği kuşkusuzdur" ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan İnci'nin açıklaması şöyle:

"Son aylarda yaşanan talihsiz olaylar nedeniyle yara alan birlikte yaşama ortamının yeniden tesis edilebilmesi için tüm kampüs sakinlerinin karşılıklı saygıya dayalı bir ortamı oluşturmak için eşit sorumluluğa sahip olduğunu düşünmekteyim. Boğaziçi Üniversitesi mensupları eleştirel bakış açısıyla, kalıpları ve klişeleri sorgulayan, hakim 'doğru'lar hakkında farklı bakış açıları geliştirebilen bireylerdir. Elbette bu anlayış çerçevesinde eleştirmek, demokratik protesto hakkını kullanmak hepimizin hakkıdır. Ancak eleştirinin kişileri rencide edici bir karaktere sahip olmaması, 'öteki'nin haklarını da gözetmesi ve barışçıl yöntemlerle gerçekleştirilmesi, Boğaziçi kültürünün de bunu gerektirdiği kuşkusuzdur. Bu yaklaşımın kampüsümüzde hakim olacağı inancı ile bugüne kadar şahsımla ilgili olarak öğrencilerimize açılan tüm disiplin soruşturmalarının iptal edilmesi talimatını ilgili birimlere ileteceğim. Ümidim karşılıklı saygı çerçevesinde görüşlerimizi paylaşırken, üniversitemiz için en iyisini yapmaktır. Boğaziçi Üniversitesinin el birliği ile geleceğe taşınması dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunarım."

AÇIKLAMANIN ARDINDAN TEPKİ GELDİ

İnci'nin açıklamasının ardından çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi. Eftelya adlı bir kullanıcı İnci'nin açıklaması için "Bir gecede gideceksin Naci geriye rezilliğin kalacak senin de" yorumunu yaptı.

Twitter'daki tepkilerin bazıları şöyle: