NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Afganistan'daki son durumla ilgili düzenlediği basın toplantısına, gözyaşları içinde "Bir kadın olarak şunu da söylemek istiyorum. Lütfen İslam Emirliği'ni önkoşulsuz bir şekilde tanımayın" diyen Afgan kadın gazeteci damga vurdu. Brussels Morning sitesinin muhabiri olduğu belirtilen gazeteci, "20 yıl ne anlama geliyor?" diye sordu.

Gazeteci kadın gözyaşları içinde şu sözleri sarf etti:

Size şunu sormak istiyorum. Özellikle de Afganistan'daki NATO varlığıyla ilgili. NATO sadece Amerika'dan ibaret değil. Sizce, NATO'nun aldığı karar yanlış mıydı? Buna nasıl cevap verirsiniz? Kararlar daha ne kadar ABD'den takip edilecek ve uygulanacak?

Çünkü biz bu durumu gördüğümüzde, ben bir Afgan kadın olarak siz durumu 'zor' olarak ifade ediyorsunuz ama binlerce kadın var orada gelecekleri belli değil, ne olacaklarıyla ilgili de bir fikirleri yok

20 yıl ne anlama geliyor? NATO 20 yıl boyunca Afganistan'daydı. Bu nasıl mümkün olabilir? ABD ve AB, medeniyetin beşiği olarak geçen; faşizm ve emperyalizmle mücadele edemediler.

NATO ve AB büyük bir yapıydı ve buna rağmen Taliban'a karşı bir müdafaa yapamadılar. Şimdi 20 yıl sonra hiçbir şey yapmadan çıkıyorsunuz.

Bir kadın olarak şunu da sormak istiyorum. Lütfen İslam Emirliği'ni önkoşulsuz bir şekilde tanımayın. Lütfen Taliban'ı aynı şekilde tanımayın, bizi aynı pozisyona sokmayın."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bu soruya şu cevabı verdi:

"Öfkenizi, acınızı anlıyorum. Bana da 2021'de bir söz verildi. Şu anda genel sekreterim ve mesuliyet bende. Bunca yıldır defalarca Afganistan'a gittim. Bu çok büyük bir trajedi. Kadın hakları her zaman bizim için çok önemli olacak."

Stoltenberg, Afganistan'da NATO'nun eğittiği ordunun çökmesinin kendileri için bir sürpriz olduğunu ve NATO'nun ders çıkarması gerektiğini de söyledi. Stoltenberg, Afganistan'da siyasi liderliğin Taliban'a karşı durmayı başaramadığını belirterek, "Afgan liderlerin bu başarısızlığı, bugün tanıklık ettiğimiz trajediyi yarattı" ifadelerini kullandı