Başı cinsel taciz ve tecavüz iddialarıyla belada olan Prens Andrew bu kez Türkiye bağlantılı bir dolandırıcılık davasından çıktı. İngiliz ​​The Telegraph gazetesi, Prens Andrew'a dolandırıcı olduğu iddia edilen bir kişi tarafından 1 milyon sterlinden fazla para verildiğini ve şu anda Yüksek Mahkeme'de kayıp parayla ilgili bir davaya bulaştığını duyurdu.

Habere göre, York Dükü ve eski eşi Sarah Ferguson, eski bir Goldman Sachs bankacısı olan Selman Türk'ten 40 milyon sterlinlik uluslararası dolandırıcılığın kapsamında "şüpheli" ödemeler aldı.

750.000 STERLİNLİK HEDİYE

Bu ödemelere, 76 yaşındaki Türk milyoner Nebahat Evyap İşbilen'e, "vatanındaki siyasi zulümden kaçabilmesi için" pasaport alması konusunda yardımcı olduğu söylenen Dük'e 750.000 sterlinlik bir "hediye" de dahildi.

Andrew'a yapılan ilk ödeme, Selman Türk'ün St James's Palace'da “[email protected]” olarak bilinen yarışmada bir ödül kazanmasından günler sonra geldi. İşbilen, Yüksek Mahkeme'ye, ödemenin Türk'ün olaydaki rolüyle bağlantılı olduğuna inandığını söyledi.

Türk'le bağlantılı 350.000 sterlinlik ek ödeme, eski eşine de 225.000 sterlin veren üçüncü taraf bir hesap aracılığıyla Prens Andrew'a yapıldı.

Çarpıcı olay, Dük'ün Kraliçe'ye babası Edinburgh Dükü'nü anma töreninde eşlik etmesinden günler, cinsel istismarı suçlayan kişiyle ilgili bir davayı geri çekmesi için 12 milyon sterlin ödedikten haftalar sonra meydana geldi..

İşbilen, tahmini 40 milyon sterlinini geri almak için Yüksek Mahkeme'de Türk'ü ve onunla bağlantılı çeşitli kişileri dava etmiş durumda.

Peters & Peters'ın dolandırıcılık ve ticari anlaşmazlıklar başkanı ve İsbilen'i temsil eden Jonathan Tickner, The Telegraph'a "ciddi bir dolandırıcılığın" kurbanı olduğunu ve "iddialarını ilgili tüm kişilere karşı kovuşturmaya kararlı" olduğunu söyledi.

Dük’e 750.000 sterlinlik ödeme kendisinin 15 Kasım 2019'da Selman Türk'e, Halkın Seçimi ödülünü sunmasından günler sonra yapıldı.

Mahkeme belgeleri, Tickner'ın geçen yıl Mart ayında Prens Andrew'a bu konuda yazdığını, ancak kendisinin sorulara yanıt vermeyi veya Selman Türk ile ilişkisi hakkında herhangi bir açıklama yapmayı "reddettiğini" gösteriyor. Bu arada Dük, aldığı 750.000 sterlini geri ödedi.

TAKSİT TAKSİT DÜZENLİ ÖDEMELER

Dava başladığından bu yana hukuk ekibi, Selman Türk'ün ve onunla bağlantılı şirketlerin banka hesaplarını araştırmalarına izin veren mahkeme emirleri aldı ve Dük ve Düşes'e yapılan diğer ödemeleri ortaya çıkardı.

Dük, Alphabet Capital Ltd. aracılığıyla normal taksitlerle 350.000 sterline varan  transferler aldı. Tickner, 750.000 sterlinlik ödemenin "koşulları" ve Dük ve Düşes'e yapılan ödemelerin zamanlaması ve referansları göz önüne alındığında, bunların hepsinin Türk'ün talimatıyla yapıldığına dair "güçlü gerekçeler" olduğunu söyledi.

Banka kayıtları, 28 Kasım 2019'da Las Vegas merkezli Pegasus'tan Türk'e "Düşese ücret servisi" referansı altında 25.000 ABD Doları aktarıldığını gösteriyor.

Belgelere göre, Alfabe hesabından Düşes adına bir hesaba düzenli taksitler halinde, çoğu durumda "PEG001" referansı altında en az 225.000 sterlin aktarıldı.

TÜRKİYE'DEN KAÇMASINA YARDIM

İşbilen, tutuklanacağından ve 90 milyon dolarlık mal varlığına el konacağından korktuğu bir zamanda Türkiye'den kaçmasına yardım ettikten sonra, neredeyse tüm mali işlerinin yönetimi konusunda Selman Türk'e "körü körüne olmasa da tamamen" güvendiğini söyledi.

AKP'nin eski genel başkan yardımcısı İlhan İşbilen'in eşi İlhan İşbilen, 2015 yılında Türkiye'de bir darbe girişiminin ardından hapse atılmıştı.

İşbilen, kayıplarının tamamı hakkında hala tam bir bilgi sahibi olmadığını, ancak Selman Türk'ün kendisine "39.37 milyon sterlinlik bir kayba" yol açmış olabileceğinden korktuğunu söyledi.

Evyap Holding'in eski sahiplerinden olan 76 yaşındaki Nebahat Evyap İşbilen, ilk evliliğini 60 yaşından sonra yaptı. Basına yansıyan haberlere göre evliliği, Nebahat Evyap'ın Fethullah Gülen'i ziyaret ettiği bir gün, Gülen'in kendisine İlhan İşbilen'le evlenmesini öğütlemesinden sonra gerçekleşti. Gülen cemaatinin sermaye ve güç biriktirmek için üyelerinin evlilik kararlarına baskı yaptığı savcılık raporlarında da yer aldı.

Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV grubunda üst düzey görevler üstlenen İlhan İşbilen ise 2011 yılında AKP'den milletvekili seçilmişti. 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması sonrası partisinden istifa eden İlhan İşbilen, istifası sonrası yaptığı açıklamada "Gülen ile hükümet arasında arabuluculuk yapabileceğini" söylemişti. İşbilen, 14 Aralık 2015'te "paralel yapı" soruşturması kapsamında tutuklandı ve o tarihten bu yana da tutuklu.

İŞBİLEN YÖNETİM KURULUNDAYDI

Evyap Holding ise Mısır, Malezya ve Türkiye'deki fabrikalarının yanı sıra özel bir limanı da olan ve 2019'da 830 milyon dolar net ciroya sahip bir aile şirketi. Evliliğinin ardından eşinin hisselerini yöneten İlhan İşbilen de bir dönem Evyap Holding'de yönetim kurulu üyeliği yaptı. Bu dönemde Holding'in cemaat şirket ve vakıflarına para aktardığı iddiaları gündeme geldi. 

İşbilen'in Aralık 2015'te tutuklanmasından sonra Holding hakkında ekonomik bir yaptırım uygulanmadı.

Evyap Holding'in avukatlığını yürüten Can Oğuzer, Evyap Ailesi'nin 10 Haziran 2015'te Nebahat İşbilen'den tüm hisselerini satın aldığını söyledi. Dolayısıyla Nebahat İşbilen'in o günden sonra Holding ile bağlantısının kalmadığını belirten Oğuzer'in verdiği bilgiye göre o tarihte bu hisselerin toplam değeri 90 milyon doları buluyordu.

PERDE ARKASINDAN YÖNETİLİYOR

Pandora Belgeleri'ne göre ise Nebahat Eyvap İşbilen'in offshore şirket kurmak için yaptığı başvuru, hisse devrinden sonra gerçekleşiyor.

Nisan 2017'de bir tür offshore danışmanlık şirketi olan Trident Trust Company (BVI) Limited firması aracılığıyla, evraklarda yazıldığı şekliyle "Moonglade Trust, The" adlı tröste aktarmak üzere Britanya Virjin Adaları merkezli "Scoopton Trading Ltd." adında bir offshore firma kuruluyor.

Bu firmanın varlıklarının toplamda 110 milyon doları bulacağı belirtiliyor. Başvuru formunda Evyap Holding'in eski hissedarı ve yöneticisi olarak görünen Nebahat İşbilen'in, offshore şirketin gerçek sahibi olduğu, vekil hissedar olarak atanan Bahamalar merkezli Trident Nominees (No1) Limited şirketi üzerinden gizleniyor. Şirkete başka bir vergi cenneti olan Guernsey'den de iki direktör atanıyor.

Tröst, zenginlerin varlıklarını yönetirken arka planda kalmaları için "yasal bir düzenleme" yapılmasına olanak sağlayan servisi ifade ediyor. Bu servis için öncelikle bir offshore şirket kurmak gerekiyor. Daha sonra bu şirketin üzerinden vekil direktörler ve hissedarlar atanıyor, yeni kurulan tröst de açılan firmaların varlıklarını kağıt üzerinde yönetiyor. Zenginler, esas hak sahibi oldukları varlıklarını bu şekilde alacaklılardan, kolluk kuvvetlerinden, vergi tahsildarlarından gizleyebiliyorlar.

TEDBİR KONULMUŞTU

18 Mayıs 2017'de hesaplarından yüklü miktarda para çekmesi üzerine Nebahat Evyap İşbilen'in Türkiye'deki mal varlığı ve banka hesaplarına "mal varlığı değerlerini kaçırmaya yönelik işlemler kapsamında olabileceği gerekçesiyle" yaşlılık aylığı hariç tedbir konulmuş, 15 Ocak 2019'da ise bu tedbir kaldırılmıştı.

Pandora Papers adıyla sızdırılan belgeler, Nebahat Evyap İşbilen'in hesaplarına ve mal varlıklarına tedbir kararından bir ay kadar önce varlıklarını vergi cennetine aktardığını gösteriyor. 

NEBAHAT EVYAP İŞBİLEN: DOLANDIRILDIM

Konuyla ilgili DW Türkçe'ye açıklama yapan Nebahat Evyap İşbilen ise dolandırıldığını iddia ediyor. Nebahat İşbilen'in şimdiki avukatı Esra Kırımlı, paranın Türkiye'den çıktığını kabul etse de kurulan offshore şirketle ilgili müvekkilinin bilgisi, talebi veya onayı olmadığını ve bu nedenle İngiltere Yüksek Mahkemesi'nde şu anda devam eden bir dolandırıcılık davası olduğunu söyledi. Nebahat Evyap İşbilen'i dolandırdığı iddia edilen kişinin, 2017'deki eski kişisel avukatı olduğunu ifade eden Kırımlı, İngiltere'deki mahkeme tarafından eski avukatın mal varlığının dondurulması için 40 milyon poundluk tedbir kararı alındığını belirtti.

Kırımlı, aynı avukatın Nebahat Evyap İşbilen adına 26 Mart 2019'da Hollanda'da yine Moonglade Trust adında bir şirket daha kurduğunu, Türkiye'de de aynı dönemde benzer isimde üç şirket kurulduğunu, bu şirketlerden de müvekkilinin bilgisi olmadığını ifade etti. Hollanda'daki şirketin kuruluş tarihinin de Nebahat Evyap İşbilen'in mal varlıklarına tedbir kararının kalkmasının ardından kurulması dikkat çekti.

Türkiye'de 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Gülen Cemaati ile ilişkili Bank Asya'da maaş hesabı olanlar da dahil çok sayıda kişinin hesabına el konulurken Nebahat Evyap İşbilen'in hesaplarındaki paranını vergi cennetlerine aktarılmasısoru işaretlerine neden oluyor.

İlhan İşbilen ve Nebahat Evyap İşbilen'in kurucularından olduğu Mehtap Eğitim Vakfı, Ekim 2016'da yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmış, Ocak 2017'de "Fethullahçı Terör Örgütü ile iltisak ve irtibatının olmadığı" gerekçesiyle kapatılan vakıflar listesinden çıkarılmıştı.