Neçirvan Barzani: Savaşın durması için çabalıyoruzArtı Gerçek

Neçirvan Barzani, harekatın durması için her türlü arabuluculuğa ve yardıma hazır olduklarını duyurdu.


Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, TSK'nın Kuzey Suriye'de başlattığı askeri harekata ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Başlangıcından itibaren durumu gözlüyor ve özellikle Suriye muhalefetinden radikal gruplarının katıldığı Fırat’ın doğusundaki askeri operasyonu derin endişe ve üzüntüyle izliyoruz” diyen Barzani, “savaşın sadece sivil halkın ölümüne, göç etmesine, bölgedeki istikrarın bozulmasına ve terörün yeniden canlanmasına yol açtığını” söyledi.

Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın IŞİD saldırılarına çok sayıda kurban verdiğini ve savaştan çok zarar gördüğünü vurgulayan Neçirvan Barzani, durumun bölge ve dünya için tehlikeli ve beklenmedik sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

Barzani, “Bu yüzden savaşın durması ve huzurun sağlanması için sürekli bir çaba içerisindeyiz. Her türlü arabuluculuk ve yardım için hazırız” dedi.

“Savaş ve çatışma sadece bölgede kargaşa, kaos ve tehlikeleri tetikler, IŞİD’e karşı elde edilen kazanımları yok eder ve kimsenin çıkarına olmaz” diyen Barzani, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu ve uluslararası topluma da Suriye’deki tüm tarafların haklarının korunduğu adil bir çözümün bulunması, savaşın durması ve istikrarın sağlanması için siyasi çözümü esas alınması ve sivil halkın göç etmesine müsaade etmemesi çağrısında bulundu. (Kaynak: Rudaw)