Nijerya’nın Kaduna Eyalet Valisi Nasır Ahmet el Rufai, eyalet meclisinde çocuk istimarında bulunanlara uygulanacak cezalara ilişkin kabul edilen yasayı imzaladı. Yeni yasaya göre, istismardan hüküm giyen erkekler cerrahi olarak hadım edilecek.

14 yaş altındaki çocukları istismar edenler idam cezasına çarptırılacak, 14 yaşından büyük birine tecavüz edenler ise müebbet hapis cezasıyla cezalandırılacak.

14 yaşından küçük bir çocuğu istismar eden kadınların ise fallop tüplerinin çıkarılabilecek.

Vali Rufai, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ‘çocukları ağır suçtan korumak için ciddi cezaların gerektiğini’ belirtti.

SALGINDAN SONRA ARTIŞ OLUŞTU

Söz konusu karar, salgın sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında istismarın artması nedeniyle toplumda oluşan infial ve tepkilerin ardından geldi. Yeni yasanın ülkede bu suça karşı uygulanan en sert ceza olduğu ifade edildi.

İstismar olaylarında meydana gelen artışın ardından bazı eyaletlerde hadım etme cezası gündeme gelirken idam cezası isteyenler de olmuştu.

Ülkenin tüm eyaletlerinde istismar sayısının artması nedeniyle acil durum ilan edilmişti. Eski yasaları ise yetişkin birine istismar edenlerin 21 hapis cezasına, bir çocuğa tecavüz edenlerin ise müebbet hapis cezasına çarpıtılmasını öngörüyordu.