Foto: AP


Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da Boko Haram üyesi 14 bin 500'den fazla militanın gönüllü teslim olduğu açıklandı.

Nijerya'da özellikler okul baskınları ve kız çocuklarının kaçırılması ile gündeme gelen Boko Haram üyelerinin teslim olmaya başladığı bildirildi. Nijerya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Garba Shehu, ülkede son zamanlarda terör örgütleriyle mücadelede büyük başarı elde edildiğini kaydederek "Son istatistikler, 14 bin 500'den fazla Boko Haram üyesinin gönüllü teslim olduğunu gösteriyor" dedi.

Euronews’te yer alan habere göre ülkede kaydedilen ilerlemenin inkar edilmeyeceğini ifade eden Shehu, artan suç ve güvensizlik karşısında, hükümetin yeni toplum destekli polislik girişimi başlattığını kaydetti.

Son yıllarda düzenlenen operasyonlara rağmen örgüt, Afrika'nın en fazla nüfusuna sahip ülkesi Nijerya'da hala ciddi güvenlik sorunu oluşturuyor.

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren cihatçı terör örgütü Boko Haram'ın 2009'dan bu yana düzenlediği saldırılarda 20 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar düzenledi. Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.