'İsmet İnönü hanedan üyelerinin mücevherlerini aldı'Artı Gerçek

Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu, İsmet İnönü'nün Türkiye'ye dönmek isteyen hanedan üyelerine 'Bunun bir bedeli var' diyerek ellerindeki mücevherleri aldığını iddia etti.


İstanbul boğazındaki Galatasaray Adası'nı 'dedemin adası' diyerek geri isteyen 2. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu yeni bir iddiayla ortaya çıktı.

Bu kez İsmet İnönü'yü hedef alan Nihan Osmanoğlu, katıldığı bir konferansta, İsmet İnönü'nün Türkiye'ye dönmek isteyen Osmanlı hanedanı üyelerine 'Bunun bir bedeli var' diyerek ellerindeki mücevherlerini aldığını iddia etti.

İsmet İnönü için Abdülhamid’in eşinin mücevherlerini alıp Türkiye’ye döndüğünü ve bir süre sonra bu mücevherlerin eşinin üstünde görüldüğünü de iddia eden Osmanoğlu, bu görüşmenin bir mektupta geçtiğini söyledi.

İddiaya karşı ilk tepki İsmet İnönü’nün torunu ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, "Büyük babam İsmet İnönü’de sinirlendiği zaman 'Hadi canım sen de' derdi. Sevgilerimle" dedi.

Osmanoğlu'nun iddiasının ardından sosyal medyada da tepki vardı.

Gazeteci İsmail Saymaz Twitter hesabından paylaştığı mesajda iddiaya sert tepki gösterdi.

 

 

Saymaz Teweet'lerinde, "Neymiş, İsmet Paşa, Paris’te bilmem hangi sultanla buluşup aldığı mücevheri Mevhibd hanıma takmış. Siz kim oluyorsunuz da bir Kurtuluş Savaşı kahramanına, ikinci cumhurbaşkanımıza adice iftira atıyorsunuz? İftiranızı ispatlamazsanız şerefsizsiniz." "Nilhan Osmanoğlu adlı terbiyesiz kadının dedesi Vahdettin’in İngilizlerle kendi hayatı için pazarlık yaptığı günlere İsmet Paşa, Anadolu’nun batısında Yunan ordusuna karşı savaşıyordu. Babasını, altı aylık evladını göremedi. Sizin ne haddinize İsmet Paşa’y hakaret etmek!" ve "İnönü Vakfı ve İnönü Ailesi, Nilhan Osmanoğlu adlı bu müfteri ve terbiyesiz kadın hakkında dava açsın. Gelsin, bu iftirasını ispatlasın. Yok öyle, meydanı boş bulup İsmet Paşa’ya hırsız demek. İsmet Paşa’yı Kurtuluş Savaşındaki emekleri için ona şükran borçlu olan biz savunacağız" eleştirilerinde bulundu.

 

 

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, gazeteci İsmail Saymaz'ın açıklamalarına destek veren bir mesajşa teşekkür etti.

BAĞLANTILI HABERLER