Nehrin Dönemeci, Taklitçiler ve Gelişin Bilmecesi gibi kitapları Türkçe'ye çevrilen Vidiadhar Surajprasad Naipaul, 85 yaşında Londra'daki evinde hayatını kaybetti. Naipaul 30’dan fazla kitap yazmış ve 2001’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı. 

Yazarın hayatını kaybettiğini ailesi Cumartesi günü açıkladı.Eşi Lady Nadira Naipaul yaptığı açıklamada, “Harika yaratıcılığa ve gayretle dolu bir hayat yaşadığı için sevdiği kişilerle birlikte öldü” şeklinde konuştu.

DİCKENS VE TOLSTOY'LA KIYASLANIYORDU

Naipaul romanlarında göç, Britanya İmparatorluğu’nun çöküşü, sürgün ve inanç ile inançsızlık arasındaki çatışma gibi konuları işlemişti. Hint asıllı olan Vidiadhar Surajprasad Naipaul, Trinidad doğumluydu. Yazar Oxford Üniversitesi’ne devam ettikten sonra yaşamını İngiltere’de sürdürmüştü. 1990 yılında şövalye ünvanı da alan yazar Joseph Conrad, Charles Dickens ve Leo Tolstoy’la kıyaslanıyordu.

Romanlarında sömürgecilik konusunu işleyiş biçimi nedeniyle eleştirilere de hedef olan Naipaul, sömürgecilerin kibrini anlatmanın yanı sıra özgürlük hareketlerindeki etik belirsizlikleri de dile getirmişti.

"EDEBİ DÜNYA GEZGİNİ"

2001 yılında Nobel ödülü alan yazar için İsveç Akademisi, “Edebi bir dünya gezgini, sadece kendinde ve taklit edilemez sesinde evde olan bir yazar” ifadelerini kullanmıştı.

"AKSİ YAZAR"

V. S. Naipaul ‘aksi’ bir yazar olarak tanınıyordu, gazetecilerin ya da dinleyicilerin sorularını beğenmezse, sahneyi terk ederek, soruları cevaplamıyordu. Kariyeri boyunca en geç iki yılda bir kitap yayımlayan ve otuzu aşkın kitabı bulunan Naipaul’un Türkçe'deki kitapları arasında Nehrin Dönemeci, Taklitçiler ve Gelişin Bilmecesi bulunuyor. (KÜLTÜR-SANAT SERVİSİ)