ARTI GERÇEK-Üzerinde gökkuşağı renkleri bulunan ve "Powered by pride" yazan bir tişörtle paylaşım yapan Galatasaraylı futbolcu Taylan Antalyalı, homofobik tepkilere maruz kaldı. Antalyalı'ya bir çok isim de desteğini sundu. Antalyalı'ya yöneltilen hakaretlere cevap veren Galatasaray TV sunucusu Serbay Şenkal, "Ahlak bekçiliği yapan, ahlak satmaya çalışan ahlaksızlar bunlar. Türkiye gökkuşağı gibi kozmopolit bir ülke ve tek bir renk yok" dedi.

TURGAY DEMİR VE EMRE BOL'DAN HOMOFOBİK SÖZLER

TV 100 kanalında yayımlanan VAR Odası programında yorumculuk yapan Turgay Demir ve Emre Bol, Galatasaray'da forma giyen milli futbolcu Taylan Antalyalı'nın "pride" tişörtlü paylaşımını hedef aldı. Daha önce "Diagne Senegal'de timsah yiyordu, buraya geldi topçu oldu" sözleriyle gündeme gelen Bol, Antalyalı'nın paylaşımı için, "Milli takıma almam, herkes yaşadığı ülkenin ahlakına ananesine saygı duyacak kardeşim" diye konuştu. "Taylan Antalyalı'nın hangi cinsel 'şeye' ait olduğunu bilmiyorum, beni de ilgilendirmiyor" diyen Bol, "Taylan Galatasaray'a gelmeden önce Erzurumspor'da oynuyordu, Erzurum'da giysin bu tişörtü de görelim" dedi.

Programın yorumcularından Turgay Demir ise,"Taylan Antalyalı bir Daha milli forma giyemez, ben de bunu savunurum. Bu da benim hakkım" diye konuştu. "Bu konuda çok hassasım" diyen Demir, “Bunun övülecek neyi var, bunu fikir özgürlüğü olarak nasıl savunursun?" ifadelerini kullandı.

'BİR TİŞÖRTE KADAR İNSANLARIN FİKİRLERİNİ BASKILAYACAKSAK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN BAHSEDEMEYİZ'

Bu iki yorumcunun görüşlerine karşı çıkan Bışar Özbey, "Taylan Antalyalı’nın topluma, toplumun ezilmiş kesimleriyle ilgili bir destek mesajı vermesi onun eş cinsel olduğunu göstermez bu bir, ben eş cinselim demiyor bu iki, kaldı ki olabilir bu hiç kimseyi ilgilendirmez bu onun ve ailesiyle arasında olan bir iştir. Öyle olsa dahi milli takımda olması, orada destek vermesi kimseyi ilgilendirmez" dedi. “Bu insanlar birçok sıkıntı yaşıyor” diyen Özbey, “Taylan Antalyalı da bir tişört giymiş tepkisini ortaya koyacak tabii; bu insanlara güç veriyorum, desteğimi bildiriyorum demiş. Eğer biz bir tişörte kadar insanların fikirlerini baskılayacaksak ne düşünce özgürlüğünden ne başka bir şeyden bahsedebiliriz" diye konuştu.

'AHLAK BEKÇİLİĞİ YAPAN AHLAKSIZLAR'

Galatasaray TV'de 'Günaydın Galatasaray Ailesi' programının sunucusu Serbay Şenkal da Taylan'a destek çıktı. Şenkal programda yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

"Taylan bizim canımız ciğerimiz. İnsanların diline ağzına meze olmuş durumda. Giydiği bir tişörtten dolayı Taylan şu anda bir kaç tane ahlak bekçiliği yapan ahlaksızlar tarafından yadırganıyor, ötekileştiriliyor, toplumun önüne konulmaya çalışılıyor. Taylan bu tişörtün anlamını bilerek giydiyse onu tebrik ediyorum. Bir Galatasaray taraftarı olarak onunla gurur ve kıvanç duyuyorum. Cesaretinden dolayı, insanları ötekileştirmediğinden dolayı, kutuplaştırmadığından ötürü, ırkçılık, faşizanlık, partizanlık yapmadığından dolayı Taylan Antalyalı'yı gönülden tebrik ediyorum.  Bunu yapanların amacı çok çok belli. Toplumu ayrıştırmak, kutuplaştırmak, insanları birbirinden uzaklaştırmak, faşistlik ve ırkçılık yapmak. Farkındalar mı değiller mi bilemem. Ama bunlar ekranlardan milyonlara hitap ederek bu şekilde yaklaşımda bulunarak insanlık suçu işliyorlar. Bunların yargılanması lazım, toplumdan uzaklaştırılması lazım. Bunların ıslah evlerine atılması lazım, insan içine çıkamamları lazım normalde. Ahlak bekçiliği yapan, ahlak satmaya çalışan ahlaksızlar bunlar. Türkiye gökkuşağı gibi kozmopolit bir ülke tek bir renk yok. Gökkuşağı gibi rengarenk bir ülke"

Söz konusu tişört spor giyim markası Puma’nın fitness alanında LGBTİ+ bireyleri destekleyen vakıf Out Foundation’la işbirliğine giderek hazırladığı koleksiyonun bir parçası.