Milli Savunma Bakanlığına ait Sakarya Arifiye’deki 1.8 milyon metrekarelik 1. Ana Bakım Fabrikası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla özelleştirme kapsamına alınmasına ilk tepki fabrika çalışanı Harp-İş üyesi işçilerden geldi.

Altay Tankı’nın seri üretimi için özelleştirme kapsamına alındığı belirtilen fabrikadaki işçiler, kararı protesto ederek fabrikaya kapandı.

HARP - İŞ SENDİKASI: ÖZELLEŞTİRME KARARI KABUL EDİLEMEZ

Karar tepki gösteren Harb-İş Sendikası, yaptığı açıklamayla fabrikanın özelleştirilme kapsamına alınmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 20 Aralık 2018 tarihinde (Bugün) Resmi Gazete’de yayınlanan 481 sayılı karar ile Sendikamızın örgütlü olduğu MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 1.Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü işyeri özelleştirme kapsamına alınmıştır.

Türk Harb-iş Sendikası olarak, söz konusu karar ile 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü işyerinin 25 yıllığına işletme hakkı özel sektöre devredilmesiyle ilgili kararı kabul edilemez buluyoruz.

Kurulduğu 1975 yılından bu güne Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde milli savunma sanayine ciddi katkıları bulunan işyerinin ani bir kararla özelleştirme kapmasına alınması ve kararla ilgili hiçbir yetkiliden açıklama yapılmaması 714’ü işçi olmak üzere 927 personeli derinden üzmüştür. 

Türk Harb-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu ve 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü çalışanları olarak, yaşanan belirsizlik çözüme kavuşana, yetkili ağızlardan endişeleri sona erdirecek açıklama yapılana kadar işyerini terk etmeme kararı alınmıştır.

Özelleştirme kararının hemen sonrasında Sakarya’ya hareket eden Türk Harb-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulumuz, işyerinin ve üyesinin geleceğine sahip çıkmak için her türlü hukuki girişimde bulunmaktadır.

Her zaman sorunların çözüme kavuşturulmasında öncelikle diyaloğu benimseyen Yönetimimiz, yetkililerinden çalışanlarımızın mağdur edilmeyeceği yönünde açıklama gelene kadar, diyalog, basın açıklaması, işyerlerini terk etmeme dahil Sendikal haktan doğan tüm haklarını sonuna kadar kullanacaktır."

İLGİLİ HABER: ASKERİ FABRİKA ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINA ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla bugün Resmi Gazete’de yayınlanan 481 sayılı özelleştirme kararına göre, fabrika 25 yıllığına özel sektöre devredilecek.

Altay Tankı’nın seri üretimi için AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ethem Sancak’a ait BMC firması ile sözleşme imzalanmıştı. (EKONOMİ SERVİSİ)