Pakdemirli'den savunma: Uçakların üçünün motoru arızalıArtı Gerçek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangının 53 saat sonunda söndürüldüğünü ve 500 hektarlık alanın etkilendiğini söyledi.


ARTI GERÇEK- İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine yayılan orman yangını kontrol altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangının 53 saat sonunda söndürüldüğünü ve 500 hektarlık alanın etkilendiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli THK uçakları ile yangına neden müdahale edilmediği hakkında,  THK'nın hangarda bekleyen 6 üçağınının da yangına müdahaleye uygun olmadığını söyledi.

Pakdemirli teknik açıdan yangına helikopterle müdahale etmenin daha efektif olduğunu ve yangın alanına daha çok yaklaşabildiğini belirtti.

Pakdemirli, "3 tane uçak motoru arızalı şekilde duruyor 3 tanesi de yağ akıtıyor Çalıştırabilenler varsa buyursunlar gelsinler çalıştırsınlar. Türk Hava Kurumu'nu koruyacağız diye (eleştiri yapmaya gerek yok).

Biz bu uçaklarla bu işi götüremiyoruz, bu işi bilenler e konunun bırakılması lazım .Biz uçak kullanımı ile ilgili dünyadaki alternatifleri araştırıyoruz. Ama bu arada da helikopter sayımızı da eksik etmiş değiliz. 24 olan sayıyı 32'ye çıkardık şu anda uçakları konuşanların siyasi rant elde etmek için konuştuklarını düşünüyorum."

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Gazeteci titizliği ile araştırdım. Tarım ve Orman Bakanı ‘Uçaklar arızalı’ dedi. Sayın Bakan ne yazık ki gerçekleri söylemiyor. THK’nın altı uçağından beşi Ankara’da. Uçakların biri de şu anda İzmir’in Menderes ilçesinde. THK yetkilileri uçaklarda arıza olmadığını söylüyorlar” demişti. 

BAĞLANTILI HABERLER