Paylan: Hükümet, Hrant Dink Vakfı’nın faaliyetlerini desteklemek yerine neden engelliyor?Artı Gerçek

HDP'li Garo Paylan, Hrank Dink Vakfı’nın, 'Kayseri ve Çevresi Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi' konferansının Kayseri’den sonra İstanbul’da da yasaklanmasını Meclis'e taşıdı.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Hrank Dink Vakfı’nın organize ettiği 'Kayseri ve Çevresi Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi' başlıklı konferansın hem Kayseri’de hem de İstanbul’da yasaklanmasını Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Paylan önergesinin gerekçesinde, Hrant Dink Vakfı’nın organize ettiği, 18-19 Ekim tarihlerinde İstanbul’da yapılması planlanan 'Kayseri ve Çevresi Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi' başlıklı konferans, toplantıya saatler kala Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandığını ve yasaklama tebliğinde ise herhangi bir gerekçenin belirtilmediğine dikkat çekerek, "Daha önce Kayseri’de yapılması öngörülen konferans, 2 Ekim 2019 tarihinde Kayseri Valiliği tarafından yasaklanmış, bunun üzerine Hrant Dink Vakfı Yönetim Kurulu konferansın İstanbul’da yapılmasına karar vermişti" ifadelerine yer verdi.

'KONFERANSI, BÖLGEDE YAŞAYAN ERMENİLERİN VE ONLARIN AKIBETLERİNİN KONUŞLAMAMASI İÇİN Mİ YASAKLADINIZ''

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

 • Vakıflar ve siyasi partiler, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda kapsam dışı iken, Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenecek konferans hangi yasal dayanakla yasaklanmıştır?
   
 • Türkiye ve yurt dışından saygın uzmanların katılımı ile gerçekleşecek olan bu uluslararası konferansın önce Kayseri, daha sonra İstanbul’da yasaklanma gerekçesi nedir?
   
 • Farklı ülkelerden 27 bilim insanının sunum yapacağı bir uluslararası konferansın, gerçekleşmesine saatler kala, üstelik gerekçe sunulmadan yasaklanmasını bu bilim insanlarına nasıl açıklayabilirsiniz?
   
 • Hükümetiniz; dialog, barış ve empati kültürünü geliştirmeyi tüm faaliyetlerinin temeli olarak tanımlayan Hrant Dink Vakfı’nın faaliyetlerini, desteklemek yerine neden engellemeye çalışmaktadır?
   
 • Bu yasaklama kararlarını, Kayseri ve tüm bölgede yüz yıl öncesine kadar var olan çok kültürlülüğün, bölgede yoğun yaşayan Ermenilerin ve onların akıbetlerinin konuşulmaması için mi almaktasınız?

(M.A)

BAĞLANTILI HABERLER