Pentagon: Türkiye, Suriye için Patriot istedi ama henüz karar vermedikArtı Gerçek

Bir Pentagon yetkilisi, 'Türkiye'nin Suriye sınırı yakınına Patriot sistemleri konuşlandırılmasına ilişkin talebinden haberdarız' dedi.


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin Suriye sınırına yakın bir noktaya Patriot sistemleri konuşlandırılmasına ilişkin talebinden haberdar olduklarını ancak bununla ilgili henüz bir karar alınmadığını açıkladı.

Sputnik'e konuşan bir Pentagon yetkilisi, "Türkiye'nin Suriye sınırı yakınına Patriot sistemleri konuşlandırılmasına ilişkin talebinden haberdarız ancak buna dair henüz bir karar alınmadı. İdlib'deki endişe verici durum hakkında Türk hükümetiyle görüşmelere devam edeceğiz" dedi.

Bloomberg haber ajansı dün Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Türkiye'nin Hatay'da konuşlandırmak üzere ABD'den Patriot hava savunma sistemleri talep ettiğini duyurmuştu. Söz konusu talebin geçtiğimiz günlerde Türkiye'de bulunan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisine iletildiği belirtilmişti.

İddia ile ilgili dün konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da şunaltı söylemişti:

CNN Türk'e konuşan Hulusi Akar, "ABD'nin ne gibi bir desteği olabilir?" sorusu karşısında "Ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var, hem de yaşanmış bazı olaylar var. Daha önce yapıldığı şekliyle hava savunma bataryaları gönderdiler yine füze tehditlerine karşı Patriot batarya desteği olabilir. Ayrıca bu konuda NATO Genel Sekreterinin de çeşitli açıklamaları var. Stoltenberg de bu konuyu yakinen takip etmekte, onların da bir takım teşvikleri, planları, uygulamaları önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir". (HABER MERKEZİ)