Planlar yapıldı, biletler alındı, ani yasak sürpriz olduArtı Gerçek

Dün gece yarısı ilan edilen hafta sonu 15 ilde sokağa çıkma yasağı hafta sonu planı olanları olumsuz etkiledi. 450 bin kişi hava, kara ve demir yolu üzerinden bilet almıştı.


Dün gece yarısı saatlerinde 15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi vatandaş üzerinde şok etkisi yarattı. Hafta sonu programı yapan, otobüs veya uçak bileti alan, bulunduğu ili terk etme hazırlığı yapan vatandaşlar ne yapacaklarını şaşırdı.

Klinikler hafta sonu için randevu verdikleri hastalarına şimdi sokağa çıkabilmeleri için yazı göndermeye başladı.

1 Haziran itibarıyla ilk kez normalleşme tedbirleri kapsamında restoranlar uzun bir aradan sonra ilk kez hafta sonu hizmet verecekti. Esnaf da bütün hazırlığını hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmamasına göre yaptı.

450 BİN KİŞİ HAVA, KARA VE DEMİR YOLU ÜZERİNDEN BİLET ALDI

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Kara yolu Yolcu Taşımacılığı Meclis Başkanı Mustafa Yıldırım, bakanlıktan kısa bir süre içinde açıklama geleceğini ancak ilk görüşmelerde bileti olan vatandaşların seyahat edebileceği mesajı geldiğini kaydetti.

Buna göre, 450 bin kişinin hava, kara ve demir yolu üzerinden bilet aldığı bilgisini paylaşan Yıldırım, buralarda hizmet noktasında çalışan kişiler için de bir ayrıcalık tanınması gerektiğini ifade etti.

BAKAN KOCA'NIN SÖZLERİ 'YASAK YOK' DİYE YORUMLANDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çarşamba günü video konferans yoluyla gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısında hafta sonu için sokağa çıkma yasağı gündeme gelmişti. Koca, hafta sonu sokağa çıkma yasağı konusunda bir düşüncenin olmadığını belirtmişti. Bakan, vaka artışı söz konusu olursa sokağa çıkma yasağının gündeme gelebileceğini söylemişti.

Koca, “Önümüzdeki dönemde sokağa çıkma ile ilgili hafta sonu ile ilgili şu an genel bir düşünce yok ama illerde vakaların dağılımında bir değişiklik olursa o durumda gerektiğinde illerde bu anlamda her zaman karar almak mümkün olabilir. Bilim Kurulu’nun genelde böyle bir önerisi oldu. Şu an bütün Türkiye’de veya en son uygulandığı şekli ile ‘illerde uygulanmaz’ şeklinde bir önerisi olmadı, gerektiğinde iller bazında vaka durumuna göre gündeme her zaman gelebilir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bakan'ın bu sözleri vatandaş tarafından bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmayacak şeklinde değerlendirildi, esnaf dükkanına mal aldı.

Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ilde kısıtlamaya gidildi.

BAĞLANTILI HABERLER