Yeni bir çöl tozu fırtınası Türkiye'ye geliyor. Avrupa Uzay Ajansı'nın Kopernik Programı kapsamında Akdeniz Havzası'nda Sahra Tozu fırtınası beklediği uyarısı ardından meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamayla sahra tozu ve yağış uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Şen, “Bu akşamdan başlayarak. Akşam saatlerinde güney Ege ve batı Akdeniz bölgesinde. Gece yarısından sonra Ege ve Marmara da. Yarın batı bölgelerde (iç Anadolu dahil) sahra tozu görülecek. Pazartesi Güney Doğu Anadolu’da görülecek. Pazartesi batı bölgeleri Salı günü Türkiye’yi terk eder” ifadesini kullandı.

‘EN FAZLA MUĞLA’DA GÖRÜLECEK’

Açıklamasında Prof. Dr. Şen, “Toz batıda yarın en fazla önce Muğla, Aydın, Antalya’nın batısı sonra İzmir Manisa Çanakkale Balıkesir de görülecek Bursa ve İstanbul da toz görülecek” dedi.

MARMARA’DA ŞİDDETLİ YAĞMUR BEKLENİYOR

Prof. Dr. Şen, yağış uyarısında bulunarak şunları söyledi:

“Yarın (pazar) kuzey ege ve Marmara’da başlayacak yağmur havadaki tozu aşağıya indirir. Marmara’da (İstanbul dahil) yarın sabah saatlerinde başlayacak yağmur akşam şiddetlenir. Pazartesi de yağmur devam eder salı günü Anadolu’ya kayar.”

METEOROLOJİDEN YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü raporuna göre bugün ülke genelinde az bulutlu ve açık bir hava beklenirken öğle saatlerinden sonra Ağrı, Van ve Hakkâri çevrelerinin yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, yüksek kesimlerinin ise karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde Marmara'nın güney ve doğusu ile iç kesimlerde pus ve yer yer sis, doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunuyor