Reuters: Kamu bankaları beş ayda rezervlerden 50 milyar dolar kullandıArtı Gerçek

Reuters, kamu bankalarının TL'yi desteklemek için Merkez Bankası rezervlerinden kullandığı miktarın beş aylık dönemde 50 milyar doları aştığının tahmin edildiğini yazdı.


Türkiye'nin bu yıl Türk Lirası'nı desteklemek adına kamu bankaları aracılığıyla yılın ilk dört ayında rezervlerinden 44 milyar dolar kullandığı ifade edildi.

Reuters'ta yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden dört bankacının yaptığı hesaplamaya göre, 2019 başından Nisan sonuna kadar kullanım 77 milyar dolara ulaştı.

Bankacılar nisandan sonra da rezerv kullanımının devam ettiğini mayıs ayı ile birlikte bu yılki döviz satışlarının 50 milyar doları aştığını tahmin ediyor.

Söz konusu rakamlar ocak-nisan dönemi için TCMB verilerinden hesaplamalar; ocak-mayıs dönemi ise hesaplamaların yanında tahmin de içeriyor.

Kamu bankaları aracılığıyla gerçekleşen bu döviz satışları yatırımcıların TCMB'nin yabancı para rezervlerinin yeterliliği konusunda endişelerine de neden oluyor.

TCMB'nin toplam rezervleri kamunun artan döviz arzı ve coronaviruse karşı alınan önlemlerin de etkisiyle şubat sonundan 15 Mayıs'a kadar 23,4 milyar dolar düşüşle 84,4 milyar dolara gerilemişti.

Katar ile swap anlaşmasının da yapıldığı 22 Mayıs ile biten haftada ise toplam rezervler 8 milyar dolar, brüt rezervler 6,7 milyar dolar arttı.

Net rezervler de benzer şekilde yıl başındaki 40 milyar dolar seviyesinden 26 milyar dolara kadar geriledi.

Merkez Bankası ise konuya ilişkin yorum yapmadı.

MURAT UYSAL, 'REZERVLERDEKİ DALGALANMA GEÇİCİ' DEMİŞTİ

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, enflasyon raporunu açıkladığı toplantıda yaptığı açıklamada, “Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz; küresel risk iştahında ciddi azalma oldu. Gelişmekte olan ülkelerden ciddi bir sermaye çıkışı oldu. Rezervlerimizde dalgalanma söz konusu ancak geçici” demişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, son yatırımcı konferansında, Türkiye’nin yeterli olandan da fazla döviz rezervi bulunduğunu belirterek, TCMB’nin tıpkı diğer merkez bankaları gibi piyasalardaki oynaklığı azaltmak adına döviz likiditesi sağladığını söylemişti.

BAĞLANTILI HABERLER