Kale Grubu ile İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce'un kurduğu ortaklık, Türkiye'nin tasarladığı savaş uçağının motorunu geliştirmek için nihai teklifi verdiğini ve Savunma Sanayi Başkanlığı'ndan (SSB) cevap beklediğini açıkladı.

Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde, Rolls-Royce'un, Türkiye'nin tasarladığı savaş uçağının motorunu geliştirmek için Kale Grubu ile yürüttüğü çalışmaların kapsamını daralttığını belirtmişti.

Dünyanın en güçlü motor üreticilerinden İngiliz Rolls-Royce, fikri haklar konusunda anlaşamadığı için Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinden çekileceğinin işaretini verdiği değerlendirmesi yapılmıştı.

ROLLS-ROYCE YERLİ SAVAŞ UÇAĞI PROJESİNDEN ÇEKİLİYOR

Kale Grubu 2017 yılında uçak motoru üretmek için Rolls-Royce ile ortaklık kurdu. Ortaklık TF-X veya Milli Muharip Uçak (MMU) adıyla bilinen yeni nesil savaş uçağı programında kullanılmak üzere motor geliştirmeyi amaçlıyordu.

Kale Grubu'nda TF-X program lideri Selim Ergün, "Kale ve Rolls-Royce 'best and final offer'ı geçen yıl sonunda sundu. Ocak ayında Savunma Sanayi Başkanlığı'na hatırlatıldı. Şu anda cevap bekliyoruz" dedi ve teklifin Savunma Sanayi Başkanlığı'nın taleplerini en iyi şekilde yansıttığını belirtti.

Söz konusu bu açıklama, Rolls-Royce'un dün yaptığı, motor geliştirmek için yürütülen çalışmanın kapsamının daraltıldığı açıklamasını izledi. Rolls-Royce, dünkü açıklamasında, fikri mülkiyet paylaşımı hakkındaki anlaşmazlık ve Katar-Türkiye ortaklığındaki şirketin motor geliştirme işine girişi nedeniyle görüşmelerde geçen yıl sorunlar yaşandığına dikkat çekmişti.

Savunma Sanayi Başkanlığı, geçen yıl kasım ayında motoru geliştirmesi için TR Motor şirketi ile sözleşme yaptı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, yapılan sözleşme töreninde, Rolls-Royce ile görüşmelerin sürdüğünü ancak Türkiye'nin kısıtlama olmadan, teknolojiye sahip olmak istediğini belirtmişti.

TR Motor'un dolaylı ortakları arasında Türk-Katar ortaklığı olan BMC Otomotiv, doğrudan ortakları arasında ise TUSAŞ ve SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri şirketi bulunuyor. (EKONOMİ SERVİSİ)