RTÜK ve savcılık Suriye harekatı haberlerini takip ediyorArtı Gerçek

Kuzeydoğu Suriye harekatına ilişkin açıklama yapan RTÜK, harekatın aleyhinde yayın yapan basın kuruluşlarının susturulduğunu duyurdu. Savcılık da 'inceleme ve tesbit yapılmakta' dedi.


Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı devam ederken, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan harekata dair yapılan haberlerle ilgili açıklamalar geldi.

RTÜK’ün açıklamasında, “Toplumda infial oluşturabilecek” yayınlar yapan kuruluşlarla ilgili ivedilikle gerekli işlemleri yaptıklarını belirterek, “Barış Pınarı Harekatı’nın aleyhinde, karalayıcı nitelikte, terör örgütü desteğiyle yurt dışı kaynaklı bölücü ve yıkıcı yayınlar hızlıca tespit edilerek devletin diğer ilgili kurumlarıyla işbirliği içinde susturulmaktadır” denildi.

İstanbul Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirmekte olduğu ‘Barış Pınarı Harekatı’ üzerine Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal barışını, iç huzurunu, birliğini ve güvenliğini hedef alan, bu amaca hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile birlikte kişi ya da kişiler tarafından suç oluşturan eylemlere yönelik Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca inceleme ve tespitler yapılmakta olup, yasal gereğine tevessül edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (HABER MERKEZİ) 

BAĞLANTILI HABERLER