ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bir mektup daha yolladığı ve S-400'ler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım tehdidinde bulunduğu iddia edildi.

Middle East Eye'ın Türkiye muhabiri Ragıp Soylu'nun haberine göre, Trump mektubunda, Türkiye’nin S-400 füze savunma sisteminden vazgeçmemesi durumunda yaptırım uygulayacaklarını belirtti.

İddiaya göre Trump, ayrıca mektubunda, Türkiye’nin aldığı S-400’leri aktif hale getirmemeyi kabul etmesi durumunda F-35 projesine yeniden dahil edilebileceğine de yer verdi. 

Cumhurbaşkanlığı’na yakın kaynaklar, Trump’ın yeni mektubunun Erdoğan’ı ikna etmediğini ve Erdoğan’ın S-400’ler konusunda ısrarcı olduğunu belirtiyor.

ERDOĞAN’DAN TRUMP’A KARŞI MEKTUP

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Trump’ın söz konusu mektubuna yanıt vererek, ABD ile S-400 konusunu ön şartlara bağlı olarak görüşmeyeceğini söyledi. Erdoğan, ayrıca S-400’lerin ve F-35’lerin Türkiye’nin savunmasını birlikte güçlendireceğini belirterek, ABD ile ortak komisyon önerisini yineledi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ABD Başkanı Trump ile 13 Kasım’da Washington’da görüşeceğini açıklamıştı. Erdoğan’ın ABD’ye gidip gitmeyeceği bir süre belirsizliğini korumuştu.

TRUMP’IN MEKTUBU BÜYÜK TARTIŞMA YARATMIŞTI

ABD Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 9 Ekim tarihinde gönderdiği ortaya çıkan mektupta dikkat çeken ifadeler yer alıyordu. Trump, Erdoğan’a hitaben, “Sen binlerce kişinin katledilmesinden, ben de Türkiye ekonomisinin yok edilmesinden sorumlu olmak istemem. Sert bir adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)