Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye bankacılık sektöründeki sorunlu kredilerin önümüzdeki yıla kadar yüzde 20 seviyesini aşacağını tahmin etti. Sebep olarak ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik daralma ve Türk Lirası'ndaki değer kaybı gösterildi.

Son günlerde kamu bankaları tarafından çarkları döndürmek için verilen uygun koşullu krediler de kimi uzmanlara göre geri ödemeler açısından risk oluşturuyor. Sorunlu kredilerin yüzde 20 seviyesine çıkması ülkede verilen her beş krediden birinin ödenmesinde problem yaşanması demek.

S&P sektörde takipteki alacak (NPL) oranının son verilere göre yüzde 4,6 ile görece düşük düzeyde olmasına rağmen Türkiye’deki bankaların, diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla yüksek şirket borçları gibi baskı yaratan unsurlar ile karşı karşıya olduğunı belirtti.

DÖVİZ KREDİLERİN TOPLAM KREDİLERE ORANI YÜZDE 37

S&P'den yapılan açıklamada, “Kredi Garanti Fonu (KGF) ve son dönemde kamu bankaları üzerinden hızla kredi verilmesine ek olarak dövizle borçlanma oranının çok yüksek olması gibi… spesifik nedenler riskleri artırıyor” denirken, döviz kredilerin toplam kredilere oranının yüzde 37’si seviyesine yakın olduğu ifade edildi.

S&P’den yapılan açıklamada, “2021’e kadar NPL’lerin yüzde 11-12 seviyesine yükselmesini, Eylül 2019’da yüzde 10 düzeyinde olan sorunlu kredilerin (NPL ve yeniden yapılandırılan krediler) yüzde 20 seviyesini aşmasını bekliyoruz” ifadesi yer aldı.

BANKALAR VARLIK YÖNETİM KURUMU MU KURACAK?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün bankalara yeniden yapılandırmaları hızlandırmaları çağrısında bulunarak, “Tüm paydaşların kazandığı etkin ve hızlı çalışan model ortaya koyabilirseniz biz de devlet olarak bu yapıya tüm desteği sağlarız” demişti.

S&P, açıklamalarına ek olarak Türkiye’de kuvvetler ayrılığı ilkesinin zayıf durumda olduğunu ve bu nedenle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı kararların kalitesi ve bağımsızlığına yönelik soru işaretleri oluştuğunu ifade etti.

Kuruluş Türkiye’nin bankacılık sektörünün Azerbaycan, Mısır, Kazakistan, Yunanistan, Bangladeş ve Arjantin ile aynı grupta değerlendirdiğini belirtti. (REUTERS)