Sağlık Bilimleri Üniversitesi atamaları, 'eş, dost, akrabaya mı' yapılacak?Artı Gerçek

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü’nün 240 öğretim görevlisi alımı için yayınladığı ilanda ki kriterler, kadrolar tanıdıklara mı sorusunu düşündürüyor.


 Sağlık Bilimleri Üniversitesi 20 Mayıs'ta 240 öğretim görevlisi alacağını, Resmi Gazete aracılığyla duyurdu.

Ancak alımı yapılacak akademisyenlerden beklenilen kriter ve çalışmalarına ilişkin detaylar belli kişileri işaret eden, 'zorunlu' bir ilan mı sorusunu gündeme getirdi. 

Rektörlüğün verdiği ilanı inceleyen CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'ye, “Ülkenin yıllardır en önemli sorunlarından biri olan keyfiyete ve eş dost, ahbap ilişkilerine dayalı kadro atamalarını burada da görüyoruz” dedi.

'BASİT BİR ARATIRMAYLA KİMİN ATANACAĞI BULUNABİLİR'

Dr. Emir, “İlan incelendiğinde tamamının adrese teslim kadrolar olduğu apaçık ortadadır. Basit bir araştırma ile bile tarif edilen özelliklere göre kimin atanacağının kolaylıkla bulunabildiğini görüyoruz. Geçen yıllarda da devlet hastanelerinin Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlanmasının ardından akademik kadroların belirlenmesinde ciddi sorunlar ortaya çıktığı kamuoyunda tartışılmıştı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile işbirliği yapan devlet hastanelerinde birçok kişiye sürelerini tamamlamadan profesörlük unvanı verildiğini biliyoruz. Liyakatin hiçe sayılarak atama yapmanın, torpil ve adam kayırmanın her zaman karşısında durduk. Yönetmeliğin arkasından dolanarak hazırlanan ve yayımlanan bu ilanın acilen iptal edilmesi gerekmektedir” değerlendirmesini yaptı.

KRİTERLERİ KARŞILAYANLARI TESPİT ETTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesİ veren Emir, hangi kadroya kimlerin atnacağını da işaret etti.

İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kardiyoloji bölümüne profesör,

Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi Radyoloji bölümüne profesör,

Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne alınacak profesör,

Trabzon Kanuni Hastanesi Genel Cerrahi bölümüne alınacak profesör,

Ankara Ulucanlar Hastanesi Göz Hastalıkları bölümüne alınacak profesör, CHP’li Emir, soru önergesinde Bakan Fahrettin Koca’ya “Söz konusu ilandaki kadrolara kimlerin atanacağı, ilanı verenler tarafından önceden belirlenmiş midir? Söz konusu ilanın iptal edilmesi düşünülmekte midir” diye sordu.

BAĞLANTILI HABERLER