Sağlık çalışanları arasında ayrımcılık, ek ödeme işçileri kapsamıyorArtı Gerçek

CHP'li Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı'nın tüm sağlık personelini kapsayacak şekilde yeniden düzenleme yapmasını istedi.


ARTI GERÇEK- Sağlık alanında çalışan memur ve sözleşmeli personele 3 ay boyunca tavandan yapılacak olan ek ödeme, tüm sağlık çalışanlarını kapsamıyor. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, bu durumun iş barışını bozacağı uyarısında bulundu.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi, eczacı milletvekili Bulut, sağlıkçıların aynı okullardan mezun olmasına, aynı sınavla atanmasına rağmen aynı odada aynı işi yapmış 4/A, 4/B, 4/C, 4924 gibi farklı kanunlara göre istihdam edilip, her birine farklı maaşlar ödendiğini, her birinin özlük hakları farklı olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs ile mücadele eden sağlıkçılara 3 ay süresince tavandan ödeneceğini açıkladığı ek ödemenin sadece memurları ve sözleşmelileri kapsamasının büyük bir ayrımcılık olacağını ve iş barışını bozacağını söyleyen Bulut, tüm sağlık emekçilerinin canları pahasına bir mücadele yürüttüğünü vurguladı.

Sağlık emekçileri arasında ayrım yapmanın Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırı olduğunu belirten Bulut, ek ödemenin, memur ve işçi ayrımı yapılmadan tüm sağlık çalışanlarına verilmesini istedi.

AYNI RİSKLERLE ÇALIŞIYORLAR

Bulut, "Hastanelerimizdeki tüm personelimiz gecesini gündüzüne katarak, kendi sağlıklarını da ortaya koyarak ülkemizin bu sıkıntılı günleri bir an önce atlatması için görev yapmaktadır. Koronavirüs şüphelileri ve hastaları ile yakın temas kuran hemşire, veri giriş elemanları, temizlik işçileri ve hasta bakıcılar gibi bu zorlu sürecin görünmeyen kahramanları olan hastane çalışanlarımız ek ödeme ücreti konusunda neden görmezden geliniyor? Neden ayrımcılık yapılmaktadır? Aynı mesai saatlerinde ve aynı risklerle çalışan bu personele ayrımcılık yapılmamalı, ek ödemeden yararlandırılmalıdır" dedi.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararın taşerondan kadroya geçirilen işçileri kapsamadığına dikkat çeken Bulut, bakanlığın bir an önce tüm sağlık personelini kapsayacak şekilde yeniden düzenleme yapması gerektiğini vurguladı.

BAĞLANTILI HABERLER