Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen mühimmatın infilak etmesinin ardından bugün patlayıcıların taşınması sırasında yaşanan patlama sonrasında açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, fabrikanın çalışma izni ve imar izninin iptal edileceğini açıkladı.

'MÜLKİYE TEFTİŞ KURULU, ÇALIŞMA İZNİNİN ASKIYA ALINMASINI ARDINDA DA İPTAL EDİLMESİNİ ÖNERDİ'

İdari soruşturmaların hem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve ruhsat veren Sakarya Valiliği hakkında Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından soruşturma başlatıldığını açıklayan İçişleri Bakanı Soylu, Mülkiye Teftiş Kurulu'nun değerlendirmeleri olduğunu bu değerlendirmeler ışığında, ilk önce çalışma izninin askıya alınmasının, ardından da iptal edilmesinin teklif edildiğini söyledi:

"Adli ve idari soruşturmalar başladı. İdari soruşturmalar hem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın çalışma açısından, diğer taraftan da bu ruhsatları veren, takip eden valiliğimiz açısından da Mülkiye Teftiş Kurulumuzdan başlatıldı. Bu olayın akabinde orada depolanmış patlayıcılar var, onların oradan taşınması gerekirdi. Bu konuda yetkililer patlayıcıların taşınması ve imha edilmesi hususunu karara bağladılar. Ardından bu konuda çok yetkin olan jandarma patlayıcı imha timi geldi ve onlar naklin, imhanın gerçekleşmesi için çalışmalarına başladı.

Burada bir değerlendirme yaptık. Bu değerlendirme çerçevesinde bir kararı da kendi aramızda değerlendirdik. Özellikle can ve mal güvenliği açısından bu tip işletmelerin kurulumuna cevaz veren tüzük açısından neler yapılabileceğini değerlendirdik. Yaptığımız değerlendirmeler şunlardı: Birincisi 1987 yılında oluşturulan bir tüzüğün çerçevesinde burada faaliyet gösteren bir havai fişek fabrikasından bahsediyoruz. Bu çerçevede mülkiye teftiş kurulumuzun bulduğu bir takım değerlendirmeler var. İlk önce çalışma izninin askıya alınması, ardından da iptal edilmesini hususunu teklif ediyorlar.

'BUNUN TEKERRÜRÜ BİZİ BAMBAŞKA BİR SORUMLULUĞUN ALTINA İTER'

İkincisi ise buranın imarda bulunan uygunluğunun ortadan kalması hususu değerlendirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’la istişare ettik ve bu patlayıcı, yanıcı madde depolama, üretim izni olduğu çalışma iznini askıya ardından da iptalini gerçekleştirebilecek adımın atılması. Ve diğeri de imar planının o alan için resen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilmesi hususu. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu değerlendirmeleri arz ettik. O da talimatıyla ortaya çıkan değerlendirmelerin gereğinin yerine getirilmesini talimatlandırdılar. Bunun üzerine arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yaptı. Birincisi valiliğimiz çalışma iznini askıya alma ve iptal işlemini gerçekleştirecek. İkincisi de Çevre ve Şehircilik Bakanımız da talimat verdi ve resen buranın imar izninin iptalini gerçekleştirmiş olacaklar. Burada kimin bir ihmali söz konusuysa gereği yerine getirilecektir. Olan hadise canımızı yakmıştır ama bunun tekerrürü bizi bambaşka bir sorumluluğun altına iter."