Sakarya Hendek'teki havai fişek faciasının ardından CHP'li belediyeler, havai fişek kullanımını yasaklamaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Edirne Belediyesi etkinliklerinde havai fişek kullanmama kararı aldı. Bakırköy Belediyesi ise ilçe genelinde havai fişek kullanımının yasaklandığını duyurdu.

İMAMOĞLU: HAVAİ FİŞEK GÖRÜNCE AKLIMIZA SAKARYA GELECEK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sakarya'da meydana gelen patlamanın ardından havai fişek kullanmayacaklarını söyledi:

"Bundan sonra havai fişek görünce aklımıza Sakarya gelecek. Öyle bir acı ki bu hiç kimsenin görmek isteyeceğini de sanmıyorum. Bizim için de bitmiştir. Artık İstanbul'da kullanmayacağız."

İZMİR'DE BELEDİYE ETKİNLİKLERİNDE KULLANILMAYACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi etkinliklerinde havai fişek gösterilerine yer vermeme kararı aldı. Başkan Tunç Soyer, "Bizler kutlamalarımızı tüm görkemiyle sürdüreceğiz. Ancak 5 dakikalık bir gösterinin bize vereceği keyif yüzünden canlıların ölmesine, insanların zehir solumasına, havamızın, suyumuzun ve toprağımızın kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

EDİRNE'DE HİÇ BİR ETKİNLİKTE KULLANILMAYACAK

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sakarya'da meydana gelen havai fişek faciasının ardından belediyenin hiçbir etkinliğinde havai fişek kullanmayacaklarını açıkladı:

"Edirne Belediyesi olarak hep doğaya saygılı ve korumacı olduk. Bu günden sonra artık hiç bir etkinliğimizde havai fişek kullanmayacağız.Tüm belediyelerimize çağrı yapıyorum; hiç bir etkinlikte havai fişek kullanmayalım."

BAKIRKÖY'ÜN TAMAMINDA YASAKLANDI

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, ilçe genelinde havai fişek kullanımının yasaklandığını duyurdu. Kararın belediye meclisinde oy birliğiyle alındığını ifade eden Kerimoğlu,  "Her canlının yaşam hakkına saygılı olmayı ilke edindiğimiz Bakırköyümüzde, çevreye ve insana da zararı ortada olan havai fişeklerin kullanımını yasaklayan teklifi Bakırköy Belediye Meclisimizde oy birliği ile kabul eden tüm siyasi parti meclis üyelerine teşekkür ederim" açılaması yaptı.

DATÇA FINDIKLI VE ATAKUM BELEDİYELERİ: HİÇBİR ETKİNLİĞİMİZDE KULLANMAYACAĞIZ

Datça Belediyesi de gösteri ve etkinliklerinde havai fişek kullanmayacaklarını duyurdu:

"Datça Belediyesi olarak bugünden itibaren hiç bir gösteri ve etkinliğimizde havai fişek kullanmayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz" denildi.

Fındıklı Belediyesi de diğer belediyelerin ardından bir açıklama yaptı. Kararda şöyle denildi:

"Belediye ve Fındıklı Halkı olarak her zaman insan ve doğa haklarına saygılı olduk, bu hakların savunucusu olduk. Bundan sonra hiçbir etkinliğimizde havai fişek kullanmama kararı aldık. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

Atakum Belediyesi de konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Atakum Belediyesi olarak her zaman  emeğe ve insana saygı duyduk.Yurttaşlarımızın desteğiyle çevreyi, doğayı gözeten çalışmalar yaptık. Aldığımız karar neticesinde artık yapacağımız hiçbir etkinlikte havai fişek kullanılmayacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." (HABER MERKEZİ)