Silivri savcısı, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce hakkında siyasi yasak istedi.

İnce, CHP Grup Başkanvekili olduğu dönemde Ergenekon Davasını izlemek üzere İstanbul Silivri'deki duruşmaya katılmış, duruşmada çıkan tartışma sırasında, salonda görevli üsteğmeni kendisine müdahale etmeye çalışması üzerine ittiği ve bunun üzerine İnce hakkında suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi. 2016 yılında anayasada yapılan değişiklikle İnce'nin dokunulmazlığı kaldırıldı ve dava açıldı.

‘SEÇME VE SEÇİLME HAKKINDAN YOKSUN BIRAKILMALI’

Sözcü'den Asuman Karaca'nın haberine göre iddianamede, Muharrem İnce'nin görevi yaptırmamak için direnme suçundan 3 yıla kadar hapsi istendi. Silivri'de görülen davanın 1 Temmuz'daki son celsesinde savcı, esas hakkında mütalaasını açıkladı. Savcı, İnce'nin “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” suçundan cezalandırılmasını ve TCK'nın 53. Maddesi uyarınca seçme-seçilme hakkından yoksun bırakılmasını istedi.

‘TARİHE KARA BİR LEKE'

Savcının talebini değerlendiren İnce'nin avukatı Mustafa Kemal Çiçek, ‘kumpas davasına’ bakan mahkeme heyetinin duruşmaya katılan vekillere yönelik kanunsuz emirler verdiğini ve buna bağlı olarak fiili şiddetin ortaya çıktığını belirtti. Çiçek, Ergenekon'a bakan mahkeme heyetinin Fethullah Gülen cemaatiyle ilişkileri olduğu gerekçesiyle ihraç edildiğini, üsteğmenin de şikayetçi olmadığını belirterek “Talebin mahkeme tarafından kabulü halinde, verilecek karar Türk siyasi tarihine kara leke olarak geçecektir” dedi.