Şili'de protestolar nedeniyle futbola ara verildiArtı Gerçek

Ülkede Universidad Catolica takımı, 13 puan farkla liderlik koltuğunda oturuyordu.


Şili'de toplu ulaşıma yapılan zamlar nedeniyle başlayan ve daha sonra büyüyerek hükümetin istifasını talep eden bir harekete dönüşen protestolar nedeniyle futbol liglerine ara verildi.

Şili'de gösteriler, başkent Santiago'da günde 3 milyondan fazla kişinin kullandığı metro ücretlerine 6 Ekim'de yapılan zamla başlamış ve 18 Ekim'de de şiddetlenerek birçok kentte yağma olaylarına da yol açan hükümet karşıtı gösteri ve şiddet olaylarına dönüşmüştü. Gösteriler nedeniyle ülkede 23 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi de yaralanmıştı.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, halkın ekonomik sorunlarını anlayamadığı için özür dileyerek, ekonomik yardım paketini hayata geçirmiş, kabinesinden 8 bakanı değiştirmesine rağmen gösteriler devam etmişti. Hükümetin geri adımlarına rağmen durmayan gösteriler nedeniyle diktatör Pinochet'in 1990'da devrilmesinden sonra ilk kez, doğal afet söz konusu olmamasına rağmen "acil durum" ilan edilmiş ve güvenliği sağlama görevi orduya verilmişti.

Başkent Santiago'da protestocular ve polisler arasında çatışma çıkarken yaralıların olduğu belirtiliyor.

LİGLER İPTAL

Şili'de yaşanan son olayların ardından Şili Futbol Federasyonu, ikinci bir karara kadar liglerin iptal edildiğini açıkladı.

Ülkede Universidad Catolica takımı, 13 puan farkla liderlik koltuğunda oturuyordu. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER